TRY - Türk Lirası
EUR
17,5307
USD
16,8011
GBP
20,3555
CNY
2,5076
17.3 C
Ankara
21.7 C
İstanbul
25 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarVe Türkiye ismi resmileşti

  Ve Türkiye ismi resmileşti

  Zeynep Demir
  Zeynep Demirhttps://haberton.com/
  Okuma - yazma yedi yaşında başlasa da, gerçekten okur - yazarlığı on beş yaşında başladı. Ve o günden beri, sürekli okumaya ve yazmaya devam ediyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Benim de mutlak heyecanla beklediğim haber sonunda çıktı. Birleşmiş Milletler onayladı. Ve Türkiye ismi resmileşti. Artık “Turkey” yerine tüm uluslararası mecralarda “Türkiye” ismi kullanılacak…

  Ankara’nın en önemli hamlelerinden biri olan;  “Türkiye ibaresi, Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir.” talebi geçtiğimiz aralık ayında cevap buldu ve artık uluslararası alanlarda ülkemizin ismi “TÜRKİYE” olarak kullanılmaya başlanacak.

  BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Ankara’dan gelen Türkiye’nin yabancı dillerdeki isminin “Türkiye” olarak değiştirilmesine yönelik Genel Sekreter’e gönderdiği talebi aldıklarını söyledi. Dujarric, ülke isminin değiştirilmesinin mektubun alındığı andan itibaren geçerli olduğunu söyleyerek, Türkiye’nin talebini tanıdı. Bakan Çavuşoğlu da Twitter’dan “BM Genel Sekreteri’ne bugün gönderdiğim mektupla ülkemizin BM nezdinde yabancı dillerdeki adını da “Türkiye” olarak tescil ediyoruz” paylaşımında bulunmuştu.

  Ve türkiye ismi resmileşti
  Ve Türkiye ismi resmileşti

  İhraç ürünlerinde halihazırda “Made in Türkiye” ibaresi kullanılarak dünyaya doğru ifadeyi tanıtmaya başlanmıştı. İletişim Başkanlığı da “Hello Türkiye” kampanyası ile ilgili hazırladığı videolarla da dünya kamuoyuna ulaşmıştı.  

  Küçük yaşlarımdan beri asla Turkey ismini kabul etmemiş; yüreğimdeki milliyetçiliğime bunu bir türlü anlatamamışımdır. “Republic of Türkiye” yazılması gerektiğini ve ilk önce bu ibareyi biz kullanmaz ve hakkımızı savunmazsak dünyayı alıştıramayacağımızı hep savunmuşumdur.

  Sonunda bunun için ilk adımların atılmış olması gurur verici olmakla beraber tüm dünyada vatanımın isminin “TÜRKİYE” olarak yazıldığını ve telaffuz edildiğini görmeden ölmediğime seviniyorum.

  Darısı, dilimizin başına… Türkçe’yi Türkçe gibi, diğer dilleri de onlar gibi kullandığımız günleri de görmek dileğim. Tabelalardan, iş merkezlerinin ve alışveriş merkezlerinin isimlerinden, adreslerden, çalışma dillerinden yabancı kelimeleri de temizleyelim…

  Vatan için, dilimiz, kültürümüz, medeniyetimiz ve değerlerimiz için yapılacaklar listesi uzun olsa da bir yerden başlayabilmek insanın içinde umut çiçekleri açtırıyor.

  Sevgilerimle…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler