TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerVan'da İnci Kefali Göçü Festivali başladı

  Van’da İnci Kefali Göçü Festivali başladı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen tek canlı türü inci kefalinin üreme yolculuğuna dikkat çekmek için 10’uncusu düzenlenen ‘Uluslararası İnci Kefali Göçü Festivali’, pandemi nedeniyle verilen 2 yıl aranın ardından başladı.

  Van Valiliği ve Erciş Kaymakamlığı’nca Erciş Balık Bendi’nde yapılan festivale, Vali Ozan Balcı, Kaymakamı Nur Mehmetbeyoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Sadece Alaska’daki somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek adeta uçarcasına derelere akın eden inci kefalinin göçü, izleyenlere keyifli anlar yaşatıyor. 

  Vanda inci kefali gocu festivali basladi 1 - yerel haberler - haberton
  Van’da İnci Kefali Göçü Festivali başladı

  Vali Balcı festivalde yaptığı konuşmada, inci kefalinin kentin tanıtımına katkısı olduğunu belirterek, korunması gerektiğine dikkati çekti.

  Kaymakam Mehmetbeyoğlu ise göç yolculuğundaki inci kefalinin sadece Van’a ait bir değer değil, dünya mirası olduğunu söyledi. Mehmetbeyoğlu, bu doğa harikası olayın gelecek kuşaklara da aktarılması gerektiğini dile getirdi. Yapılan konuşmaların ardından, Atakan Çelik Kültür Merkezi Korosu konser verdi, ana sınıfı öğrencileri çeşitli gösteriler sundu. Sergi çadırlarının açılışı da yapıldıktan sonra festival, halk müziği sanatçısı Ender Balkır’ın konseriyle devam etti. İlçeye yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki alanda yapılan festival 3 gün sürecek.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler