TRY - Türk Lirası
EUR
17,5307
USD
16,8011
GBP
20,3555
CNY
2,5076
17.3 C
Ankara
21.7 C
İstanbul
25 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamMuş'ta koyun kırkma zamanı

  Muş’ta koyun kırkma zamanı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Doğu Anadolu Bölgesi’nde küçükbaş hayvancılıkta önde gelen illerinden Muş’ta havaların ısınmasıyla koyun kırkma zamanı de başladı. Yeşile bürünen yaylalarda koyunlarını otlatan köylüler, daha çok verim alabilmek için yünlerini kırkıyor.

  Merkeze bağlı Karabey köyünde yaylaya çıkan vatandaşlar, yükünün hafifletilmesi, hastalıklara karşı korunabilmeleri ve süt veriminin artırılması amacıyla imece usulü koyunlarını kırkıyor. Havaların ısınmasıyla Şerafettin Dağları’nda yaylaya çıktıklarını belirten Murat Taş, “Çetin geçen kış mevsiminin ardından, ilkbahara ulaştık. Şimdi koyun kırkma zamanıdır.

  Musta koyun kirkma zamani 1 - yaşam - haberton
  Muş’ta koyun kırkma zamanı

  Birlikte koyun kırkıyoruz. Kimin elinden ne geldiyse, 20-30 koyun ne kırkabilirse artık. Şimdi bana yardım ediyorlar, hayvanlarımızı kırkıyoruz. Elde ettiğimiz yünlerin bir bölümünü satıyor bir bölümünü de eş, dost ve akrabaların düğünlerinde kullanmaları için hediye ediyoruz. Yılda bir kere koyunlarımızı kırkıyoruz. Yaptığımız kırkma hayvanın hem yükünü hafifletiyor hem de hastalıklara karşı korunması sağlanıyor” diye konuştu.

  Kırkmanın hayvanın faydasına olduğunu ifade eden besici Kenan Ulu ise, “Koyun kırkma mevsimi başladı. Bu yıl kış mevsimimiz çok çetin geçti. Çok zor zamanlar yaşadık. Koyunları kırkmamızın en büyük sebebi onları rahatlatmak ve hastalıklara karşı korumak. Koyunların kırkılması, hayvanların sıcak havalarda daha rahat hareket etmesini sağlıyor” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler