TRY - Türk Lirası
EUR
17,3441
USD
16,9371
GBP
20,1862
CNY
2,5204
26.2 C
Ankara
24.5 C
İstanbul
32 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerVan'da Bal Yuvarlama yarışması yapıldı

  Van’da Bal Yuvarlama yarışması yapıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Van balını tanıtmak amacıyla Van Arıcılar Birliği tarafından Bal Yuvarlama yarışması düzenlendi. Etkinlikte yarışmacılar, dik yamaçtan bırakılan bal kutusunu yakalamak için mücadele etti. Kazanan yarışmacı ise altınla ödüllendirildi.

  Van Arıcılar Birliği tarafından ‘Bal Yuvarlama’ yarışmasının 2’ncisi düzenlendi. Etkinlik öncesi katılımcılar şarkı söyleyip halay çekti. 2 bin 225 rakımlı Kurubaş mevkisindeki yarışmaya 15 kişi ile arıcılar katıldı. Yarışmacılar, İngiltere Cooper’s Hill’de düzenlenen peynir yuvarlama festivalinde olduğu gibi, dik yamaçtan bırakılan bal kutusunu yakalamak için mücadele verdi.

  Vanda bal yuvarlama yarismasi yapildi 1 - yerel haberler - haberton
  Van’da Bal Yuvarlama yarışması yapıldı

  Yarışma sırasında bazı yarışmacılar hızlarını alamayarak takla attı. Etkinlikte Fatih Güleç 1’inci oldu. Çarşıda gezerken böyle bir yarışmanın olduğunu öğrenip katıldığını söyleyen Fatih Güleç, “Kazanacağımı hissettim ve yarışmaya katıldım. Çok mutlu oldum. Çok zordu yarışma. Ama kazandım” diye konuştu. 

  Van Arıcılar Birliği Başkanı Halil Tandoğan ise eskiden bal hasadının başlama vaktinin gelip gelmediğini ve bal kıvamının oturup oturmadığını test etmek için bal yuvarlama yapıldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

  Vanda bal yuvarlama yarismasi yapildi 2 - yerel haberler - haberton
  Van balını tanıtmak amacıyla Van Arıcılar Birliği tarafından Bal Yuvarlama yarışması düzenlendi.

  “Arıcılarımız uçsuz, bucaksız ve iletişim olanaklarının yetersiz kaldığı topraklarda, gece gündüz demeden her türlü zorluğa karşı göğüs germektedir. Ekolojik dengenin en büyük koruyucusu olan arılar, bal için nasıl bir çiçeğinin etrafında dur durak bilmeden uçuyor ve doğanın devamlılığını sağlıyorsa, arıcılarımız da en iyi balı elde etmek için en az onlar kadar efor sarf ediyor. Doğadaki bu muhteşem döngü asırlar boyu bu şekilde devam ediyor.

  Arı ve arıcı birlikte mücadele ediyor, birlikte yol arkadaşlığı yapıyor. Yeniden başlattığımız bu kadim gelenek bal peşinde koşanları sembolize ediyor. Van coğrafyasının bal kalitesi açısından dünyanın en ideal noktalarından biri olduğunu bilen arıcılarımız asırlar boyu bu balın peşinde koşmaktadır. Amacımız Van balının ne kadar değerli bir bal olduğunun bilinmesini ve bu balın hak ettiği değerde satılmasına sağlamaktır.” 

  Konuşmaların ardından Fatih Güleç’e çeyrek altın ve saat hediye edildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler