TRY - Türk Lirası
EUR
18,3368
USD
17,9634
GBP
21,6983
CNY
2,6541
27.8 C
Ankara
17.9 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
15 Ağustos 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerVan Gölü'nde dev mikrobiyalitleri görüntülediler

  Van Gölü’nde dev mikrobiyalitleri görüntülediler

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yüzme festivaline katılan yabancı gazeteciler, Van Gölü’ne dalış yapıp dünyanın en büyük mikrobiyalitlerini kayıt altına aldı.

  Van Gölü’nü dünyaya tanıtmak, yerli ve yabancı turistlerin kente ilgisini artırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından 16-23 Temmuz tarihlerinde düzenlenen ‘1’inci Van Denizi Yüzme Festivali’ devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın talebi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Almanya, Fransa, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan gelen 7 gazeteci de festivale katıldı.

  Van Gölü’nü gezen gazeteciler, dünyanın en büyük mikrobiyalitlerinin bulunduğu Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi’ne de gitti. Van Diving Dalış Okulu desteğiyle dalış eğitmeni Serkan Ok ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın dalgıçlarıyla suya dalan gazeteciler, mikrobiyalitleri görüntüledi.

  Van golunde dev mikrobiyalitleri goruntulediler - yerel haberler - haberton
  Van gölü’nde dev mikrobiyalitleri görüntülediler

  Kenti ve Van Gölü’nü çok beğendiğini söyleyen Kırgızistanlı gazeteci Erlan Aknazarov, “Van Gölü, suyu çok farklı ve deniz kadar büyük. Van’ın harika bir doğası ve coğrafyası var. Dalgıçlarla birlikte mikrobiyalitlere daldık. Mikrobiyalitlerin su altındaki görüntüleri çok etkileyiciydi. Benim için inanılmaz bir tecrübe oldu. Tüm dostlarımı buralara getirmek için büyük çaba sarf edeceğim” dedi.

  ‘VAN ÇOK GÜZELLEŞMİŞ’

  Van’ın güzellikleriyle marka bir şehir olabileceğini belirten Azerbaycanlı gazeteci Nemat Akbarli ise “En son depremde Van’a gelmiştim. O günden bu yana Van çok değişmiş ve güzelleşmiş. Bugün de suya dalarak mikrobiyalitleri gördük. Etkinlikten büyük keyif aldım. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  Festivalde sporcularla Çarpanak Adası’nda yüzen Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel de “Çarpanak Adası, Van Gölü’nün en büyük 4’üncü adası. Adanın turizme kazandırılması için böyle bir festival düzenledik. Van Gölü çok özel bir yer. Tarihi ve doğasıyla bunu kanıtlamaya, dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler