TRY - Türk Lirası
EUR
20,217
USD
18,831
GBP
22,634
CNY
2,771
6 Şubat 2023, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıÜmmehan Elginkan Anaokulu'nun açılışı yapıldı

Ümmehan Elginkan Anaokulu’nun açılışı yapıldı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

16 Haziran 2021 tarihinde temeli atılan ve 22 Eylül 2022’de tamamlanan Ümmehan Elginkan Anaokulu’nun resmi açılışı dün düzenlenen törenle yapıldı.

Elginkan Vakfı, özellikle 0-6 yaş grubu çocukların yoğun olduğu İstanbul’un Silivri ilçesinde son teknoloji ile donatılmış 8 derslikli 200 öğrencinin eğitim görebileceği bir anaokulu inşa ettirdi. 16 Haziran 2021 tarihinde temeli atılan ve 22 Eylül 2022’de tamamlanan Ümmehan Elginkan Anaokulu’nun resmi açılışı dün düzenlenen törenle yapıldı.

Eğitim çalışmalarına yaptığı katkılarla bilinen Elginkan Vakfı tarafından inşa ettirilen Ümmehan Elginkan Anaokulu’nun açılış törenine Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, Eski Milli Savunma Bakanı ve Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mehmet Vecdi Gönül, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve protokol katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın anaokulu projesinde kullandığı Tip Projesi esas alınarak yapılan anaokulu devlet okulu olarak T.C. İstanbul Valiliği – T.C. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışlandı.

İdari birim bölümünün yanı sıra bir de konferans salonun yer aldığı Silivri Ümmehan Elginkan Anaokulu, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın şahsen talebi üzerine Silivri Belediyesi’ne ait olan arazide inşa edildi.

“GELECEĞİN ANAHTARI EĞİTİMDE”

Açılış töreninde konuşan Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, “Açılış töreninde bir araya geldiğimiz Ümmehan Elginkan Anaokulu’nun Silivri’ye, İstanbul’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Geleceğin anahtarı eğitimdedir. 21’inci yüzyılın Türkiye’sini daha da ileriye taşıyacak olan yetişen gençlerimizdir.

Ümmehan elginkan anaokulu'nun açılışı yapıldı
Ümmehan Elginkan Anaokulu’nun açılışı yapıldı

Bu nedenle Elginkan Vakfı eğitime çok önem vermekte ve çalışmalarının çoğunu bu alanda yapmaktadır. Bugün ise eğitime bir katkıda daha bulunmanın, hep birlikte geleceğe umut dolu bir kapı açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“BİZ BU ÜLKE İÇİN VARIZ, BURADA KAZANIYORSAK BURAYA HARCAMALIYIZ”

Hayattayken böyle bir mutluluğu tatmanın gururunu yaşadığını belirten Gaye Akçen, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunun devamını getireceğiz; önce Sayın Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya’ya söz verdiğim gibi Bilecik’te bir anaokulu yaptıracağız, ardından Erzincan’da yaptıracağız. Samsun’da ise bir Anadolu Lisesi hizmete açacağız ve talep nereden gelirse, o bölgelerde yapacağız. Biz bu ülke için varız, burada kazanıyorsak buraya harcamalıyız. Bütün sanayiciler birer okul yaparsa ülkemiz için daha hayırlı olur. Ağaç yaş iken eğilir diye bir söz vardır. Çocuklar erken yaşlarda eğitilmelidir. Bu eğitimler de anaokulundan başlayacaktır.”

Silivri’de bir kütüphane açacaklarını da müjdeleyen Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, o kütüphaneye de Ahmet Elginkan ismini vereceklerini söyledi.

“HER EĞİTİM YUVASININ AÇILIŞI ÜLKEMİZE DOĞAN YENİ BİR GÜNEŞ ETKİSİNDEDİR”

Eski Milli Savunma Bakanı ve Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mehmet Vecdi Gönül ise açılış konuşmasında “Her eğitim yuvasının açılışı ülkemize doğan yeni bir güneş etkisindedir. Hepimiz bu yuvalarda yetiştik. Bizi yetiştiren değerli öğretmenlerimiz olmasaydı hiçbirimiz buralarda olmazdık.

16 haziran 2021 tarihinde temeli atılan ve 22 eylül 2022’de tamamlanan ümmehan elginkan anaokulu’nun resmi açılışı dün düzenlenen törenle yapıldı.
16 Haziran 2021 tarihinde temeli atılan ve 22 Eylül 2022’de tamamlanan Ümmehan Elginkan Anaokulu’nun resmi açılışı dün düzenlenen törenle yapıldı.

Toplumumuzda öğretmenlere verilen değer hiçbir toplumda bizim ölçümüzde değildir. Zaten inancımıza göre bir anne baba çocuklarına eğitim ve terbiyeden daha kıymetli bir miras bırakamaz. Bu kurumsallaştıkça, müesseseleştikçe daha da değer kazanır” ifadelerini kullandı.

Elginkan ailesinin Balkanlar’da Necipzadeler olarak birçok öncülüğü başlattığına değinen Dr. Mehmet Vecdi Gönül, sözlerine şöyle devam etti:

“Ne zaman kader onları Türkiye’ye getirdi, o zaman Elginkan ailesi Balkanlar’daki öncülüklerini Türkiye’de de göstermeye niyet etti ve çok başarılı oldu. Düşünün, kaliteli döküm 50’li yıllarda Türkiye’de bilinmezken, Elginkan ailesi E.C.A ile başladı ve bugün hala devam ediyor. Bu bakımdan Elginkan ailesine, Ahmet Bey ve Hayriye Ümmehan Hanımefendiye çocukları Cahit ve Ekrem Beyefendilere şükran borçluyuz.”

“ELGİNKAN VAKFI’NA AİT OKULUN AÇILIŞ KURDELESİNİ KESTİK, ÇOK MUTLUYUZ”

Okulun açılış töreninde konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz da “Okul öncesi çocukların eğitimine ve annelerin iş gücüne katılımını destek sağlamak annelere Silivri’de anaokulları açacağımıza söz vermiştik.

Bu kapsamda da arsası Silivri Büyükşehir Belediyesi’ne, yapımı da Elginkan Vakfı’na ait okulun açılış kurdelesini kestik, çok mutluyuz. Elginkan Vakfı’nın yönetim kuruluna ve Gaye Hanıma yürekten teşekkür ediyorum, iyi ki var. İnşallah Allah onlara daha fazla okul, eğitim kurumu yapmayı nasip eder” şeklinde konuştu.

Elginkan vakfinin silivride insa ettirdigi anaokulu torenle hizmete acildi 9919 dhaphoto1 - i̇ş dünyası - haberton

Elginkan Vakfı

Elginkan Vakfı; İstanbul Silivri Ümmehan Elginkan Anaokulu’nun yanı sıra daha önce İzmit Cahit Elginkan Anadolu Lisesi (İzmit), İTÜ Ekrem Elginkan Lisesi (İstanbul), Ümraniye Elginkan Vakfı Anasınıfları Binası (Ümraniye-İstanbul), E.C.A. Elginkan Anadolu Lisesi  (Maltepe-İstanbul), E.C.A. Elginkan İlköğretim Okulu (Küçükyalı-İstanbul), Ümmehan Elginkan Kız Öğrenci Yurdu ve Yemekhane Binası (Göztepe- İstanbul) ve Hüseyin Cahit Elginkan Spor Salonu’nu (Maltepe-İstanbul) inşa etmişti.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler