TRY - Türk Lirası
EUR
20,198
USD
18,829
GBP
22,743
CNY
2,773
9 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaYerel Haberlerİstanbul HaberleriŞiddetsiz Bir Dünya için Birlikte Güçleniyoruz

Şiddetsiz Bir Dünya için Birlikte Güçleniyoruz

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kartal Belediyesi, Mor Dayanışma ve İstanbul Gedik Üniversitesi iş birliğiyle ‘Şiddetsiz Bir Dünya için Birlikte Güçleniyoruz’ isimli bir panel düzenlendi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne özel gerçekleştirilen programda; kadınları bilinçlendirmek adına konuşmalar yapıldı.

Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde; Uzm Klinik Psikolog Sinem Özkaya Alp ‘Şiddet ve Şiddetin Değişen Yüzleri’, Avukat Çağla Çinili ‘6284 Sayılı Kanun ve Can Güvenliğini Korumaya Yönelik Acil Tedbirler’, Prof. Dr. Gülsüm Ayhan Aygörmez ‘Kadına Yönelik Ekonomik Şiddet’ konuşmasını gerçekleştirdi. Ayrıca Kadının Ekonomik Güçlenmesi Örneği; Dijital Girişimcilik Seminerleri düzenlendi.  

3 KADININ MÜCADELESİ TÜM DÜNYAYA YAYILDI

Kartal Belediyesi Meclis Başkan Vekili olan Özlem Bulut, “25 Kasım önemli bir gündür. Kadın dayanışması, kadın mücadelesiyle kadına uygulanan şiddetin dur demek için ve bunun için verilen mücadele adına buradayız.

Bugün, Dominik Cumhuriyeti’nde 3 kardeşin diktatörlüğe karşı başlattığı mücadelede öldürülmeleriyle bütün dünyaya yayılan gündür, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’dür. Bugün İran’da, Türkiye’de ve dünyanın her köşesinde; şiddete, baskıya, zulme ve eşitsizliğe karşı mücadelenin adı oldu” şeklinde konuştu.

Şiddetsiz bir dünya için birlikte güçleniyoruz
Şiddetsiz Bir Dünya için Birlikte Güçleniyoruz

“HİÇBİR ZAMAN BİR ERKEĞİN DENETİMİNE GİRMEDİM”

65 yaşındaki Emel Güven ise “Bugün Kadına Şiddetle Mücadele günü. Bu tür panellere sürekli katılırım. Şiddeti kotarmak, birlikte paylaşmak ve kadının kadına şiddetini, erkeğin kadına olan şiddetini, çocuklara olan şiddeti engellemek adına buradayız.

Ben emekli ve bekar bir bayanım. Her zaman kendi ayaklarım üstünde durmaya çalıştım. Hiçbir zaman bir erkeğin denetim altında olmadım. Olmam da. Mühim olan kadının kendini güçlü hissedebilmesi,  kimseye mahkum olmaması, eşe, dosta, anneye, babaya, yani hiçbir şeye ihtiyaç duymamasıdır” dedi.

“ŞİDDETE KARŞI BİRÇOK MEKANİZMAMIZ VAR”

31 yaşındaki İrem Kayıkçı da şunları söyledi:

“Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde yan yana geldiğimiz ve kadın mücadelesini, dayanışmasını, birlikteliği güçlendirdiğimiz bir gün. Birçok kadınla yan yana geldik. Biz kadınlar hiçbirimiz yalnız değiliz.

Şiddete, erkek şiddetine, şiddetin değişen yüzlerine karşı birçok dayanışma ve birçok güçlenme mekanizmamız var. Ben dahil olmak üzere hepimiz şiddete maruz kalıyoruz ve sadece fiziksel şiddetten bahsetmiyoruz. En önemlisi aslında böyle görünmez sinsi dediğimiz o duygusal, psikolojik şiddet, mobbing, dijital şiddet, çok fazla şiddet türlerine maruz bırakılıyoruz.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler