TRY - Türk Lirası
EUR
17,6353
USD
17,1919
GBP
20,5768
CNY
2,5635
23.7 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaYazarlarTürk'ün Türk'e ettiği

  Türk’ün Türk’e ettiği

  Hasan Yıldırım
  Hasan Yıldırımhttps://haberton.com/
  Hasan Yıldırım, 2002 Konya doğumlu. Şu an Necmettin Erbakan Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2. Sınıf öğrencisi. Tarih kitapları hayranı ve Osmanlı tarihi ile Selçuklu tarihine ilgisi daha yoğun.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türk’ün Türk’e ettiğini dünyada hiçbir kimse Türk insanına etmemiştir. Bu söz belki biraz kafa karıştırabilir ancak bahsetmek istediğim şey Türk vatandaşlarının birbirine ettiği değil, türk devletlerinin birbirine ettiğidir. Bu konulara özel bazı bilgilerle biraz bahsedeceğim bu yazımda sizlere.

  İlk olay Gazneli Mesud ile Selçuklu Beyleri Tuğrul ve Çağrı arasında olan Dandanakan Muharebesi geliyor aklıma. Horasan bölgesine yerleşen Selçuklular o bölgeyi yavaş yavaş kendine bağlamış, 20 yıl gibi sürede çevresinde bağımsız olabilecek kadar büyümüştür. Durumun daha ilerlemesini istemeyen Sultan Mesud 1038 yılında Selçuklular üzerine büyük bir ordu ile sefere çıkmış, daha öncekiler gibi Selçuklulara boyun eğmiş ve devletin yıkılmasını hızlandırmıştır.

  Turkun turke ettigi - yazarlar - haberton
  Türk’ün Türk’e ettiği

  İkinci olayda akla gelen 1402 yılında olan ankara çubuk ovasındaki savaştır. Doğunun hakimi Emir Timur ile Rumeli hakimi Yıldırım Bayezid karşılaşmış bir türk diğerini esir etmiştir. Aralarında büyük hakaretli mektuplar olmuş sonucu savaş ile bitmiştir. Bildiğiniz üzere Osmanlı fetret devrine girmiş, Rumeli de toprak kaybetmiştir.

  Sonraki hadisenin dönüm noktası ise 1453 yılıdır Büyük İmparator Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmiş, devleti imparatorluğa çevirmiş, çağ açıp kapatmış bir hükümdar iken; aynı yıl Akkoyunlu Devleti’nin başına Fatih ile rekabete girecek kadar zeki ve güçlü olan Uzun Hasan gelmiştir. Bu çekişme 20 yıl sürmüş en son meyvesini ise 11 ağustos 1473 yılında otlukbeli savaşında iki Türk hükümdar birbirleriyle çarpışmıştır.

  Turkun turke ettigi 2 - yazarlar - haberton
  16. Yüzyıl devrinin önemli Türk Hükümdarlarından olan bu iki isim aslında hem devletleri için hem de mezhepleri için büyük çaba göstermişler, Şah İsmail’in şii propagandasını Anadolu topraklarında yapması bardağı taşıran son damla olmuştur.

  Bir önemli hadise de Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail arasında şiirli atışmalara kadar giden büyük bir çekişme yaşanmıştır. 16. Yüzyıl devrinin önemli Türk Hükümdarlarından olan bu iki isim aslında hem devletleri için hem de mezhepleri için büyük çaba göstermişler, Şah İsmail’in şii propagandasını Anadolu topraklarında yapması bardağı taşıran son damla olmuştur. Netice olarak takvimler 24 ağustos 1514 yılını gösterdiğinde Çaldıran Savaşı yapılmış ve Yavuz Sultan Selim galip gelmiştir. Olan yine Türk’e olmuştur. Yazımı şarkılara bile konu olmuş o ünlü dörtlük ile bitirmek istiyorum.

  Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur
  Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyâr olur
  Sâdıkâne belki ol bu âlemde dildâr olur
  Yâr olur ağyâr olur dildâr olur serdâr olur

  Sürç-i Lisan Ettiysem Affola. Bir dahaki okumalarda görüşmek dileğiyle.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler