TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerTürklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişi kutlandı

  Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi kutlandı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Çanakkale’de Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi ile Gelibolu’nun fethinin 668’inci yıl dönümü, Gelibolu’nun Bolayır köyü ve Lapseki’nin Çardak beldesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

  Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesi ile Gelibolu ilçesinin Bolayır köyünde Çanakkale’de Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi nedeniyle düzenlenen törenlere; Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Lapseki Kaymakamı Fatih Çelikkaya, Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı, Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, Lapseki Başkanı Eyüp Yılmaz ile protokol üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. İlk tören, Çardak beldesindeki Gazi Yakup Bey’in mezarına çiçek bırakılması ve dua edilmesiyle başladı ardından protokol üyeleri ve çok sayıda kişi, mehter takımı eşliğinde iskeleye yürüdü. Buradaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

  Turklerin anadoludan rumeliye gecisi kutlandi 1 - yerel haberler - haberton
  Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi kutlandı

  AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, “Biraz önce gururla yürüdüğümüz o yol, 668 yıl önce atalarımız, büyüklerimiz buradan başlayarak 1600 kilometre ileride Viyana’ya kadar devam eden yolculuğun başlangıcı bu topraklardır. O yüzden onurla ve gururla buradayız. Çanakkale’mizin her karış toprağı çok özel değerlendiriliyor.

  Kale-i Sultaniye’siyle Fatih’in kenti Çanakkale’miz, Anafartalar’ıyla Atatürk’ün kenti Çanakkale’miz, Bolayır’ıyla Çardak’ıyla Gazi Süleyman Paşa’nın memleketi Çanakkale’miz. Hedefimiz bir olmalı, yürüyüşümüz bir olmalı, dış politikamız bir olmalı. Bayrağımız, devletimiz, yüreğimiz yeri geldiğinde bir atmalı. O yüzden askerlerimizle gurur duyuyoruz. O yüzden Libya’da, Karabağ’da, Kapalı Maraş’ta, Doğu Akdeniz’de Türk’ün adını Çardak’tan başlayan yürüyüşünü tüm dünyaya haykırmaya onurla devam ediyoruz. 

  Turklerin anadoludan rumeliye gecisi kutlandi 2 - yerel haberler - haberton
  Çanakkale’de Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi ile Gelibolu’nun fethinin 668’inci yıl dönümü, Gelibolu’nun Bolayır köyü ve Lapseki’nin Çardak beldesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

  Biz iç kavgalarla değil daha büyük iddialar ile yolumuza devam ediyoruz. Bugün 668 yıl önce Çardak’tan başlayan bu yürüyüş, 1000 sene önce Malazgirt’te başlayan yürüyüşün başka bir örneği. Nasıl ki Sultan Alparslan 1000 sene önce Ahlat önlerinde, Malazgirt meydanında Anadolu’nun kapılarını Türklere açmış, aynı anlayışla Gazi Süleyman Paşa da Çardak’tan Avrupa’ya geçerek Avrupa’nın kapılarını, Rumeli’nin kapılarını Türklere açmaya başlamış” diye konuştu. 

  Katılımcılar daha sonra mehter takımı ile birlikte Çardak iskelesinden feribota binerek, Bolayır’daki törene katılmak üzere Gelibolu’ya geçti. Feribota; Sahil Güvenlik Botları, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorkörler ile çok sayıda balıkçı teknesi ile eşlik edildi.

  Bolayır köyündeki tören ise Gazi Süleyman Paşa Türbesi’nin bulunduğu bahçede gerçekleştirildi. Protokol üyeleri, türbeyi ziyaret ederek, mezara çiçek bırakıp, dua etti. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler