TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
25.1 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
30.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanTürkiye’nin ilk 'kömür deneyim ocağı' açıldı

  Türkiye’nin ilk ‘kömür deneyim ocağı’ açıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Zonguldak’ta Maden Müzesi bünyesinde Türkiye’nin ilk ‘kömür deneyim ocağı’ açıldı. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, “Belki bizi diğer illerden ayırt eden en önemli özellik; bu endüstri mirasımız” dedi.

  Zonguldak‘ta 2016 yılında hizmete açılan Maden Müzesi’nin bir parçası olarak ‘kömür deneyim ocağı’ oluşturuldu. Yeraltı hissini yaşatmak için ziyaretçileri kafesle karşılayan ‘kömür deneyim ocağı’nda; maden sektöründe kullanılan araçlar yer alırken, maden içerisindeki tünelde de üretim teknikleri gösteriliyor.

  Turkiyenin ilk komur deneyim ocagi acildi 1 - öne çıkan - haberton
  Türkiye’nin ilk ‘kömür deneyim ocağı’ açıldı

  ‘Kömür, deneyim ocağı’nın açılışına; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve daire müdürleri katıldı. Madenci korosunun sahne aldığı açılışta, öğrenciler de halk oyunları gösterisi sundu. Daha sonra ‘kömür, deneyim ocağı’ gezildi.

  Turkiyenin ilk komur deneyim ocagi acildi 2 - öne çıkan - haberton
  Türkiye’nin ilk 'kömür deneyim ocağı' açıldı 1

  ‘Kömür deneyim ocağı’nın turizme katkı sağlayacağını belirten Vali Mustafa Tutulmaz, “Çok inandığım bir projeyi bugün hayata geçiriyoruz. Zonguldak turizminin, etkinliğini ikiye katlayacak bir proje. Eğer iyi bir şekilde sürdürebilirsek, işletebilirsek Zonguldak turizmi adına önemli bir proje olacak. Turizmi, ekonomik bir değer olarak öne çıkarmamız gerekiyor.

  Burayı iyi işleterek, turizme ilgiyi arttırarak devam ettireceğiz. Buraya girmek için, Türkiye’nin birçok yerinden insan gelecek. Belki bizi diğer illerden ayırt eden en önemli özellik; bu endüstri mirasımız. Diğer değerlerimizin alternatifi var ama endüstri mirasımızın alternatifi yok” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler