TRY - Türk Lirası
EUR
19,316
USD
18,636
GBP
22,375
CNY
2,603
29 Kasım 2022, Salı
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerTürkiye, Yapay Zeka Küresel Ortaklığı'na üye oldu

Türkiye, Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’na üye oldu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’na (Global Partnership on AI – GPAI) üye olduğunu açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye’nin Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’na üye olduğunu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde açıkladı. Bakan Varank, “Bugün itibarıyla yapay zeka çalışmalarında önemli bir referans noktası olan Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’nın üyesi olduk” dedi. 

Türkiye’nin GPAI’ya üyelik başvurusu, 22 Kasım 2022’de Tokyo’da düzenlenen GPAI Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda görüşülerek onaylandı. GPAI, yapay zekayla ilgili öncelikli araştırmaları ve uygulamalı faaliyetleri destekleyerek yapay zeka çalışmalarında teori ve uygulama arasındaki boşluğu kapatmayı hedefliyor.

Sekretaryasını, Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu OECD’nin yaptığı GPAI; kamu, özel sektör, akademi ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getiriyor. Çok disiplinli araştırmaların geliştirilmesinde ve yapay zeka uygulamalarındaki odak noktalarının belirlenmesinde yönlendirici mekanizma olan GPAI’da Türkiye ile birlikte 29 ülke üye olarak yer alıyor.

Türkiye, GPAI üyeliği ile yapay zekanın sorumlu bir şekilde geliştirilmesi ve kullanılmasına yönelik sürdürülen uluslararası iş birliğine katma değer sağlayacak. Güvenilir yapay zeka, veri yönetimi, mesleklerin geleceği, yenilik ve ticarileştirme alanlarında gerçekleştirilen çalışmaların paydaşı olarak yer alacak. GPAI çalışmaları da Türkiye’nin ulusal yapay zeka stratejisinde belirlenen hedeflere ulaşmak için gerçekleştirdiği faaliyetlere katkı verecek. 

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler