TRY - Türk Lirası
EUR
16,8985
USD
15,9596
GBP
19,9231
CNY
2,3920
16.2 C
Ankara
21.7 C
İstanbul
25.5 C
İzmir
20 Mayıs 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıTurkcell 48,6 milyon KW saatlik enerji tasarrufu sağladı

  Turkcell 48,6 milyon KW saatlik enerji tasarrufu sağladı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Turkcell, altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri kullanarak 2021 yılında 48,6 milyon kilowatt (KW) saati aşan enerji tasarrufu sağladığını açıkladı.

  Turkcell’in sadece şebekesinde bir yılda elde ettiği enerji tasarruf miktarı, yaklaşık 2 bin baz istasyonunun bir yıllık elektrik tüketimine denk geliyor.

  Enerji tasarrufuna yönelik teknoloji ve uygulamalarını iş süreçlerinin her aşamasında yaygınlaştıran Turkcell hem çevre korumasına hem de Türkiye’nin enerji maliyetlerinin azaltılarak yerli kaynakların verimli kullanılmasına katkı sağlıyor. Dünyada enerji kaynaklarının hızla tükenmesini önlemeye yönelik çalışmaların önem kazanmasıyla birlikte şirket, çevre dostu enerji üretim yöntemlerine yaptığı yatırımları da hızla artırıyor. 

  Bu kapsamda Turkcell’in baz istasyonlarında kullanılan yenilenebilir enerji yatırımları 330 KW kurulu güce ulaştı. Baz istasyonlarına yapılan yenilenebilir enerji kurulumlarının yanında operatör, şebeke enerjisi olmayan bazı lokasyonlarda müşterilerine sürdürülebilir hizmet vermek için portatif solar sistemler de kullanıyor. Çevre dostu özelliğiyle öne çıkan portatif solar sistemler, sahil şeridinden yüksek rakımlı yaylalara kadar birçok noktada binlerce kullanıcıyı kesintisiz konuşturuyor ve yüksek hızla internete bağlıyor. Şirketin mühendislerinin geliştirdiği bu ürünler, sürdürülebilirlik hedeflerine önemli katkılar sağlıyor.

  2 BİN BAZ İSTASYONUNUN YILLIK ELEKTRİK TÜKETİMİ KADAR TASARRUF

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Çevre dostu ve sürdürülebilir çalışmaların geliştirilmesine her zaman özen gösteren bir şirket olarak baz istasyonlarımız, veri merkezlerimiz ve ofis binalarımızda çevresel etkiyi azaltmaya yönelik çözümler üretiyoruz. Sadece şebekemizde yaptığımız çalışmalar sayesinde 2021 yılında elde ettiğimiz tasarruf miktarı, yaklaşık 2 bin baz istasyonunun yıllık elektrik tüketimini karşılıyor.

  Ayrıca şebekemiz için bu alanda geliştirdiğimiz yenilikçi çözümlerin,  dünyanın prestijli kurumları tarafından fark edilmesi de bizi çok mutlu ediyor. Son olarak sektörümüzün uluslararası platformu olan GSMA’de yenilenebilir enerji üreten konteyner ürünümüz ile yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetlerimiz, sektörde dünyaya ‘örnek çalışma’ olarak gösterildi. Tüm bunların yanında tamamen Türk mühendislerinin geliştirdiği enerji yönetim sistemimiz sayesinde baz istasyonlarındaki enerji tüketimlerinin uzaktan takip ve kontrolünü de gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yapay zeka uygulamalarımızla enerji yönetim sistemlerinde enerji verimliliğini arttıracak çalışmalarımız da devam ediyor” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler