14 C
Ankara
9.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Pazar, Nisan 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamPandemi'de Türk kolonyasına dünyadan yoğun ilgi

  Pandemi’de Türk kolonyasına dünyadan yoğun ilgi

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Pandemi sürecinde dünya genelinde en çok tüketilen ürünlerin başında gelen Türk kolonyasına talep devam ediyor. 

  Kolonya üretcisi Şendoğan Susesi, Türk kolonyasına Amerika, Avusturya ve Afrika’dan yoğun talep geldiğini ifade ederek, “Geçen Eylül ayında vakalar arttıktan sonra yurt dışı talepleri üçe, dörde katlandı. Avrupa ve Amerika’da kolonya satışları tahminimizin üstünde arttı” dedi. 

  ‘EYLÜL’DEN SONRA İHRACAT ARTTI’ 

  Özellikle Eylül ayında yurt dışından çok fazla talep oluştuğunu kaydeden Susesi,”Koronavirüs başladığında sadece iç piyasaya veriyorduk. Daha sonra yurt dışına başladık. Eylül ayında vakalar arttıktan sonra yurt dışından gelen talep üçe, dörde katlandı. İç piyasadan daha fazla Avrupa’ya göndermeye başladık” diye konuştu.

  ‘SALGIN KOLONYAYI HATIRLATTI’


  Kolonyanın Türk kültüründe bir gelenek olduğunu, salgınla birlikte ülkemizde de yeniden hatırlandığını belirten Susesi, “Gençlerimiz yakın zamana kadar kolonyanın ne olduğunu bilmiyorlardı. Geleneksel değerleri sürdürenlerimiz tıraştan sonra, misafirlikte, hastanelere giderken kolonya tercih ediyordu.

  Gençlerimiz kolonya tüketmediği için, losyon gibi ürünlere yönelmiştik. Neredeyse kullanım alanı ülkemizde de Avrupa’da olduğu gibi zamanla bitecek ürünler arasında görülmeye başlanmıştı. Genellikle parfüm, losyon, oda kokuları gibi kozmetik üretiyorduk. Fakat şu anda yüzde 70 civarında kolonya üretiyoruz.

  Özellikle gençlerimiz de artık eskiden olduğu gibi kolonya kullanma alışkanlığı gelişti. Çantalarında, araçlarında, bulundukları her ortamda kolonya oluyor. Bu da pandemiden dolayı kazandığımız güzel bir alışkanlığa dönüştü” ifadelerini kullandı.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler