22.1 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
28.9 C
İzmir
26 Eylül 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerTürk dağcılardan Gürcistan'da Zafer Tırmanışı

  Türk dağcılardan Gürcistan’da Zafer Tırmanışı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türk dağcılar Gürcistan’da 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile Zafer Tırmanışı gerçekleştirdi

  Türkiye’nin dört bir tarafında büyük coşkuyla kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, Türk dağcılar Gürcistan’ın zirvesine taşıdı. Gürcistan’ın 5 bin 193 rakımlı Şhara Dağı’ndan sonra 5 bin 54’le ikinci yüksek dağı Kazbek’in zirvesinde Atatürk posteri ve Türk bayrağı açan dağcılar, saygı duruşunda bulundu. Dağcılar, karla kaplı zirveye ip ile ‘Aşı ol’ yazarak koronavirüs salgınına da dikkat çekti.

  Erzurum Alpin Doğa Sporları Kulübü Başkanı, dağ kayağı ile tur rehberliği de yapan 41 yaşındaki Mustafa Tekin liderliğinde Türk dağcılar Gürcistan’ın en yüksek ikinci dağı Kazbek’e, ‘Zafer Tırmanışı’ gerçekleştirdi. 27 Ağustos’ta dağın 2 bin rakımından tırmanışı başlatan dağcılar, ilk kampı aynı gün 3 bin 700 metrede meteoroloji istasyonunda kurdu. İkinci gün buzullara kadar tırmanan dağcılar, üçüncü gün de deniz seviyesinden 5 bin 54 metre yükseklikteki zirveye ulaştı. Burada Mustafa Kemal Atatürk’ün posteri ile Türk bayrağını açan, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okuyan dağcılar, karla kaplı zirveye ip ile de ‘Aşı ol’ yazdı.

  Turk dagcilardan gurcistanda zafer tirmanisi 2 - dış haberler - haberton
  Türk dağcılardan Şhara Dağı’nda

  ‘TÜRKİYEMİZE EN ÇOK MAVİ YAKIŞIR’

  Zafer coşkusunu önceki yıllarda Rusya‘nın 5 bin 642 metre yüksekliğe sahip Elbruz ile İran’ın 5 bin 610 metre yüksekliğindeki Demavent’e de taşıdıklarını belirten Mustafa Tekin, şunları söyledi:

  “Bu yıl 99’uncusunu büyük bir coşkuyla kutladığımız Zafer Bayramı’nı Gürcistan’ın Kazbek Dağı’nın zirvesine taşıdık. Burası Gürcistan-Rusya sınırında bir dağ. Üç günde zirveye çıktık. Buzullar 4 bin 200 metrede başlıyor. 11 kişilik ekip. Ankara, İstanbul, Çanakkale, Trabzon, Kars ve Erzurum’dan katılımcı var. Hep birlikte yukarıda Türk bayrağı ve Atatürk posteri açtık. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okuyup dönüşe geçtik. Dağın zirvesine tırmanışlarda yanımızdan ayırmadığımız iplerle ‘Aşı ol’ yazdık. Komşu ülkeden halkımıza sesleniyoruz. Türkiyemize en çok mavi yakışır. ‘Aşı ol Türkiye’ diyoruz.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler