28 C
Ankara
26.5 C
İstanbul
35 C
İzmir
Salı, Ağustos 3, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarTurizmin kültür elçileri hibe desteği bekliyor!

  Turizmin kültür elçileri hibe desteği bekliyor!

  Avatar of samet tosun
  Samet Tosunhttps://haberton.com/yazar/samettosun/
  Gazeteci, Köşe Yazarı ve Dijital içerik üreticisi

  Son Dakika Haberleri

  Koronavirüs, çalışanı ve esnafı etkiledi ama bir kesim var ki onları daha bir sıkıntıya soktu. Kim mi bunlar? ülkemizin değerli kültür elçileri rehberlerimiz.

  Türkiye tam anlamı ile bir turizm ülkesi diyebiliriz, lakin içerisinde bulunduğumuz ve iki yıla yakın bir zamandır mücadele ettiğimiz salgın döneminde birilerini unuttuk ya da görmezden geldik. Bu zorlu süreç tabi ki tüm çalışanları ve esnafları etkiledi ama bir kesim var ki onları daha bir sıkıntıya soktu. Kim mi bunlar tabi ki ülkemizin saygın ve değerli kültür elçileri rehberlerimiz.

  Hadi gelin bugün de rehberlerimizi konuşalım, onların dertlerine ve sıkıntılarına bir nebzede olsa ses olmaya çalışalım. Okuyan bir millet değiliz bir şeyleri izlemeyi daha birçok seviyoruz bunun farkındayım lakin bu konu önemli, rehberlerimizin medyaya pek yansımayan ve duyuramadıkları sesi olalım diyerekten böyle bir yazı hazırladım, sosyal medya üzerinden birçok paylaşım yapıldı lakin bir yapılan bu paylaşımlar bir çözümle sonuçlanmadı. Bu bir eleştiri ya da kötüleme değil sadece birilerinin bu durumu anlatması gerektiğini düşündüm. Şimdi gelelim konumuza;

  Bugüne kadar ülkemizi tanıtma ve temsil etme konusunda gerek konuşmaları gerekse hal ve hareketleri ile Türk insanının görünen yüzleri olan rehberlerimiz şu an da çalışmıyorlar. Hem maddi hem de manevi anlamda zor günlerden geçiyorlar. Her ay gelen faturalar, bakmaları gereken aileleri, sosyal hayatları ve ödemeleri gereken kredi borçları vs. daha sayılabilir lakin bu kadarı bile şu anki durumu anlatmaya yetiyor.  Hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpranmaya devam ediyorlar. Peki bir insanı karamsarlığa iten şey nedir? tabi ki olumsuz düşünceler ve gelecek ile ilgili ne olacak sorularının cevapsız kalmasıdır.

  Salgın sürecinin en başından bu yana maddi olarak bir gelir elde edemeyen ve bunun getirisi olarak zor günlerden geçen rehberlerimiz için geri ödemeli krediler verildi. Bu parayı alanlar olduğu gibi ödeyemem kaygısı güderek almayanlarda oldu ve alınan bu kredilerin ödeme zamanları geçti, şimdi gelelim tüm rehberlerimizin kafasında soru işareti oluşturan ve cevaplanması gereken o soruya, bu parayı alanlar çalışmadıkları için geri ödemeyi nasıl yapacak ve hiç para almayanlar nasıl geçiniyorlar?

  Şimdi bu olaya şöyle genel manada bir bakacak olursak, bu insanlar turizmimizin kültür elçileri bu mesleğe gönül vermiş ve eğitim almış insanlar, şimdi durum böyleyken böyle sen başka bir meslek yap diyemeyiz. O yüzden rehberlerimizin bugüne kadar verdikleri ve ilerleyen süreçlerde sarf edecekleri emeklerine saygı açısından ve yeni rehberleri mesleğe küstürmemek ve kazanabilmek açısından şu an onlara sahip çıkmak onlara yapılabilecek en önemli destek olacaktır diye düşünüyorum. Ülkemizin tanıtımında önemli değerlerden bir tanesi olan rehberlerimiz için bir şeyler yapılacağına inancımız sonsuz.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler