TRY - Türk Lirası
EUR
16,1121
USD
15,4982
GBP
18,9451
CNY
2,2803
17.9 C
Ankara
19.7 C
İstanbul
24.6 C
İzmir
16 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerTurizmde Paskalya bereketi

  Turizmde Paskalya bereketi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ukrayna savaşı nedeniyle özellikle turizmin etkilendiği Antalya’da, yaz sezonu öncesi Paskalya Bayramı umut oldu. 2020’de Paskalya tatilini de kapsayan nisan ayında kente 905 kişi gelirken, bu rakam 2022’nin Nisan ayı bitmeden 300 bini buldu.

  Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, pandemi ve savaşın 2022’de turist eğilimini etkileyeceğini belirterek, ilk testin de Paskalya Bayramı’nda yaşanacağını söyledi. Nisan ayına denk gelen Paskalya tatilinin başlamasıyla sezona yönelik resmin netleştiğini ifade eden Yavuz, “Görünen o ki; pandeminin sona ermesi, savaşın güncelliğini kaybetmesi üzerine 2 yıldır Paskalya tatili yapamayan Avrupalı turistler, kendilerini güneşli Akdeniz ülkelerine attı” dedi.

  ‘ANTALYA’YA CAN SİMİDİ OLDU’

  Turizmde paskalya bereketi 2 - yerel haberler - haberton
  Turizmde Paskalya bereketi

  Avrupalı turistlerin Paskalya tatilinde İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye sahillerini doldurduğunu belirten Yavuz, “Nevruz döneminin hemen arkasından başlayan Paskalya, Antalya’ya can simidi oldu. Ukrayna’nın hiç olmadığı, Rusya’nın da ancak kısıtlı seferlerle turist gönderebildiği bu dönemde Almanya günde 50 üzerinde uçuşla eski günlerine geri döndü” diye konuştu.

  15 GÜNDE 300 BİN TURİST

  Yılın en önemli pazarlarından İngiltere’den günlük 3-4 bin gelişle bu yılın sürprizini yapacağını gösterdiğini kaydeden Yavuz, yavaş yavaş tekrar başlayan İskandinav ve Doğu Avrupa pazarlarının da sezona göz kırptığını vurguladı. Yavuz, 1-15 Nisan arasında Avrupa’dan gelen turist sayısı toplamının 300 bine yaklaştığını açıkladı.

  ‘ANTALYA 600 BİNLE KAPATABİLİR’

  Turizmde paskalya bereketi 1 - yerel haberler - haberton
  Turizmde Paskalya bereketi

  Recep Yavuz, “Hristiyanların ‘Yumurta Bayramı’ olarak da bilinen Paskalya Bayramı, nisan ayı ilk haftası başlayıp, ay sonuna kadar devam eden dini bir bayram. İki yıldır Avrupalılar pandemi yüzünden bu tatili, uçuşların kapalı döneme gelmesi nedeniyle yapamıyordu. Avrupalıların ana tatillerinden biri Paskalya ortalama 1 hafta sürer. Paskalya tatiline yönelik gelişler nisan ayı sonuna kadar sürecek ve Antalya, nisan sonunu 600 binle kapatabilir” ifadelerini kullandı.

  ‘GEÇEN YILI İKİYE KATLAMIŞ DURUMDA’

  2020’nin Nisan ayında pandemi ve tüm ülkelere uçuşların kapalı olması nedeniyle Antalya’ya gelen turist sayısının sadece 905 olduğunu belirten Yavuz, 2021 yılı nisan ayındaki toplam turist sayısının ise 178 bin olduğunu hatırlatarak, “Bu yıl 1-15 Nisan’da geçen yılı ikiye katlamış durumda. Ay sonundaki beklentimiz ise 600 bin ve geçen yıl nisan ayını dörde katlamasını ümit ediyoruz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler