TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
26 Kasım 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarTurizm nedir?

Turizm nedir?

Teoman Toraman
Teoman Toramanhttps://haberton.com/
Teoman Toraman, Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun; yüksek lisansına önce Bilkent Üniversitesi'nde Bilgisayar Bilimleri bölümünde başlamış, ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisansını Yazılım Mühendisliği bölümünde bitirmiştir. Doktora eğitimini yine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü'nde sürdürmüştür. Çocukluğundan beri turizm ve otelcilik alanlarında gerek teorik, gerekse de uygulamalı bilgileri ve deneyimleri mevcuttur. Birçok mesleki ve mesleki olmayan alanlarda sertifikaları ve yetkinlikleri mevcuttur. Kıdemli otel genel müdürlüğü, uzman bilgisayar mühendisliği, eğitim teknolojileri uzmanı/eğitim teknoloğu, serbest çevirmen, sosyal medya uzmanı, insan kaynakları-işe alım uzmanı, dış ticaret uzmanı, genel iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, gazeteci, turist/otel rehberi, halkla ilişkiler uzmanı.

Haftanın Öne Çıkanları

Turizm nedir? Turizm kavramının esasında karmaşık/kompleks bir kavram olduğu konusunda hemfikir olmakta yarar var.

Zira, gerek farklı bakış açılardan ve disiplinlerden gelen insanlara ve kurumlara, gerekse de süreç içerisindeki gereksinimlere göre farklı tanımlamalar olmuştur ve olmaktadır.

Turizm kavramının kökeni üzerine farklı açıklamalar mevcuttur. Bunlardan biri “Online Etymology Dictionary”(2016) içerisinde bahsedilen “tour” kelimesinden türemiştir. “Tour” sözcüğünün de Eski İngilizce’deki “turian”, Eski Fransızca’daki “torner”, Latince’deki “tornare” ve Antik Yunanca’daki “tornos”tan geldiği düşünülmektedir. Diğer yandan, Haulot’a göre(Fuster, 1971) “tur” kelimesi İbranice’den gelmektedir ve temeli İncil’e dayanır. Kelime karşılığı ise keşfetme, gezi ve tanımaya dayanır.

Turizm nedir?

Dünya Turizm Organizasyonu’na göre turizm kavramının tanımı şöyle: “Kişilerin, ziyaret edilen yer içinde ücretlendirilen bir faaliyetin icrasıyla ilgili olmayan eğlence, iş ve diğer amaçlarla birbirini izleyen bir yıldan fazla olmamak üzere olağan ortamlarının dışındaki yerlere seyahat etmesi ve burada kalması faaliyetlerini kapsar”(www.unwto.org).

Tribe (1997: 640) ise kendi tanımını önermektedir: Turizm, temelde insanlar tarafından gerçekleştirilen bir faaliyettir ve gerçekleştiğinin söylenebilmesi için var olması gereken asgari özelliklerin; bir yerden başka bir yere seyahat etme eylemini; o seyahate katılmak için belirli güdüleri (işe gidip gelmek hariç) ve varış noktasında faaliyette bulunmayı kapsadığını söylemektedir.

Hala tanım üzerinden ortak bir görüş söz konusu olmamakla birlikte bu iki tanımın oldukça yaygın olarak kullandığı söylenebilir.

Turizm nedir? Turizm kavramının esasında karmaşık/kompleks bir kavram olduğu konusunda hemfikir olmakta yarar var. Zira, gerek farklı bakış açılardan ve disiplinlerden gelen insanlara ve kurumlara, gerekse de süreç içerisindeki gereksinimlere göre farklı tanımlamalar olmuştur ve olmaktadır.
Turizm nedir? Turizm kavramının esasında karmaşık/kompleks bir kavram olduğu konusunda hemfikir olmakta yarar var. Zira, gerek farklı bakış açılardan ve disiplinlerden gelen insanlara ve kurumlara, gerekse de süreç içerisindeki gereksinimlere göre farklı tanımlamalar olmuştur ve olmaktadır.

Benim önerebileceğim tanımlardan biri de şu şekilde: “İnsanlar tarafından var olan yaşanılan konum dışında gerçekleştirilen, iş, eğlence ve/veya diğer amaçlı olası eylemleri ve etkileşimleri içeren kavramdır”.

KAYNAKLAR

  1. “Online Etymology Dictionary” etymonline.com. Retrieved 2 June 2016.
  2. Fuster L.F.(1971) Teoría y técnica del turismo Madrid: Nacional, Tomo I.
  3. World Tourism Organization – www.unwto.org.
  4. Tribe, J. (1997) The indiscipline of tourism. Annals of Tourism Research 24 (3), 638-657.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler