27.2 C
Ankara
27.3 C
İstanbul
28 C
İzmir
Perşembe, Ağustos 5, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatTunus tasarımları Muğla'da sergilenecek

  Tunus tasarımları Muğla’da sergilenecek

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Feriel Ben Attia’nın Tunus tasarımları kilden ürettiği objeleri Muğla’da sergilenmeye hazırlanıyor

  Tunuslu tasarımcı Feriel Ben Attia, kimyasal madde kullanmadan, kilden ürettiği objeleri, Muğla‘nın Bodrum ilçesinde açtığı sergide sanatseverlerin beğenisine sundu.

  Primitivist ve Berberi kabile olan Amazigh’in atalarından gelen sanatı yaşatan, Tunuslu tasarımcı Feriel Ben Attia, kimyasal madde içermeden, kilden yaptığı 33 eseri sanatseverler ile buluşturdu. Bodrum Göltürkbükü’ndeki Amanruya Luxury Resort’te açılan ‘Closer’ isimli sergiye, davetliler büyük ilgi gösterdi.

  Tunus tasarimlari muglada sergilenecek - kültür ve sanat - haberton
  Tunus Tasarımları Muğla’Da Sergilenecek

  Sıcak Tunus rüzgarının yardımı ile kurutulan kil

  Eserlerin yapılışı hakkında bilgi veren Feriel Ben Attia, “Üretimimiz, açık havada, kısık ateşte yapılıyor. Ürünümüze istediğimiz şekli verdikten sonra sıcak Tunus rüzgarının yardımı ile kuruttuğumuz kilden seramiklerimize parlaklığı, deniz midyesinin kabuğunu sürterek veriyoruz. Böylece vernik gibi maddelerden uzak durmuş oluyoruz. Bu metot çok eskilere dayanıyor ve günümüzde UNESCO tarafından soyut miraslar listesinde koruma altına alınmış durumda” dedi.

  Tunus tasarimlari muglada sergilenecek 3 - kültür ve sanat - haberton
  Tunus Tasarımları Muğla’Da Sergilenecek

  “Salima, babaannemin ismi”

  Attia, otantik metodu korumak ve geleceğe taşımak adına ‘Salima Studio’yu kurduğunu belirterek, ”Kilden oluşan objelere modern tasarımlar veriyorum. Salima, babaannemin ismi olup, çocukluğumdan beri kendisini örnek alıyorum. Sanat ve tasarım konusundaki zevkleriyle bana ilham olduğu için markamın adını ‘Salima’ olarak belirledim” diye konuştu. 

  Tunus tasarimlari muglada sergilenecek 4 - kültür ve sanat - haberton
  Tunus Tasarımları Muğla’Da Sergilenecek

  Yüzde 100 organik

  Feriel Ben Attia’nın nişanlısı Ralph Sason ise ”Feriel, ilkel, teknoloji kullanılmadan yapılan sanat işçiliğini geleceğe taşımaya çalışıyor ve Amazigh kabilesi ile iş birliği yapıp modern tasarımlara imza atıyor. Kilden yapılan ürünlerde kimyasal boya yok. Yüzde 100 organik. Eserlerin ortama kattığı enerji farklı oluyor” dedi.

  Sergiyi gezen ve çok beğendiğini dile getiren Ceylan Çapa da “El emeği ve doğal ürünler ile yapılan eserler, çok hoşuma gitti” diye konuştu.

  Davetlilerden Alara Bitlis de ”Eserler, otel ile bütünlük sağlamış. Bodrum’da yaşayanların, sergiyi ziyaret etmelerini istiyorum” dedi.

  Sergi, 1 Ağustos’a kadar gezilebilecek.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler