TRY - Türk Lirası
EUR
18,2211
USD
18,5466
GBP
20,6888
CNY
2,6139
22.9 C
Ankara
26 C
İstanbul
28.6 C
İzmir
30 Eylül 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerTunus Cumhurbaşkanı Said, Blinken ile görüştü

Tunus Cumhurbaşkanı Said, Blinken ile görüştü

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü.

Said, Blinken ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamasında, “Meşruiyete, haklara ve özgürlüklere saygı gösterme taahhüdünü teyit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in Meclis’in yetkilerini durdurması ve Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden alındı. Ülkede yaşanan gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Said, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Tunus Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Kays Said, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde, 80. madde çerçevesinde alınan tedbirlerin devleti ve anayasal kurumları korumayı ve toplumsal barışı sağlamayı amaçladığını belirterek, meşruiyete, hak ve özgürlüklere saygı gösterme taahhüdünü teyit etti” denildi.

NELER OLMUŞTU?

Tunus’ta hafta sonu Cumhurbaşkanı Said, Meclis’in tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırdığını ve Başbakan el-Meşişi’yi görevden aldığını duyurdu. Said, başbakanı kendi atayacağını ifade etti. Muhalefet, söz konusu olayı bir darbe girişimi olarak duyurdu.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler