20.2 C
Ankara
21 C
İstanbul
26 C
İzmir
28 Eylül 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerTunceli'deki yangında ekipler soğutma çalışmalarında

  Tunceli’deki yangında ekipler soğutma çalışmalarında

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Tunceli’deki yangında tulumbalı ekipler soğutma çalışmalarına destek veriyor

  Tunceli’nin Munzur Vadisi Milli Parkı içinde kalan Fırtına Veli mevkisinde çıkan, 55 saat sonra kontrol altına alınan yangın ile ilgili soğutma çalışmaları sürüyor. AFAD ve AFAD gönüllerinden oluşan 40 kişilik ekip, soğutma çalışmaları için 30 litrelik su çantaları ve tulumbalarla parkın zirvesi Gül Yaylası’na askeri helikopterle indirildi. Bölgede görev yapan ekiplerin güvenliği için ise iki insansız hava aracı (İHA) keşif uçuşu yapıyor.

  Türkiye’nin alan bakımından en büyük 2’nci, endemik bitki türü ve yaban hayatı açısından da en zengin 1’inci milli parkı Munzur Vadisi’nin içinde kalan Fırtına Veli mevkisinde çıkan yangın, 55 saat sonra kontrol altına alındı. Söndürme çalışmalarına iki yangın söndürme uçağı ile Orman İşletme Müdürlüğü, AFAD, Doğa Koruma ve Milli Parklar, jandarma, Munzur Arama-Kurtarma, Tunceli ile Ovacık, Pertek, Hozat, Çemişgezek belediyesi itfaiye ekiplerinin yanı sıra gönüllü vatandaşlar ile birlikte toplam 350 kişiden oluşan bir ekip müdahale etti.

  Tuncelideki yanginda ekipler sogutma calismalarinda - yerel haberler - haberton
  Tunceli’deki yangında ekipler soğutma çalışmalarında

  TULUMBALI EKİPLER DEVREDE 

  55 saatlik zorlu mücadelenin ardından soğutma çalışmaları sürüyor. AFAD ve AFAD gönüllerinden oluşan 40 kişilik ekip, 30 litrelik su çantaları ve tulumbalarla parkın zirvesi Gül Yaylası’na askeri helikopterle indirildi. Ekip, buradaki soğutma çalışmalarına destek verecek. Bölgede kuru otlar nedeniyle yeni bir yangının çıkmaması için büyük çaba sarf ediliyor.

  Tuncelideki yanginda ekipler sogutma calismalarinda 2 - yerel haberler - haberton
  Tunceli’deki yangında ekipler soğutma çalışmalarında

  PÜLÜMÜR VADİSİ’NDE DE YANGIN

  Bu arada Pülümür Vadisi’nde bulunan Roj Deresi ile Mirik mezrası yakınlarındaki kırsal bölgede, 3 gün önce yangın çıktı. Hem özel güvenlik bölgesi olan hem de sarp araziye sahip mevkiye iki söndürme helikopteriyle havadan müdahale edildiği belirtildi.

  VALİLİK: YENİ ÖRTÜ YANGINI BAŞLADI

  Tunceli Valiliği, merkez Aktuluk ile Pülümür Mamudan bölgelerinde yeni örtü yangınlarının başladığını duyurdu. Örtü yangının başlamasıyla birlikte bölgeye karadan ve havadan müdahale edildiği belirtilen açıklamada, “Kıymetli vatandaşlarımız, ormanlarımız yangın tehlikesi altında. Lütfen ormanlık alanlara girmeyelim” uyarısı yapıldı.

  Yangın bölgesi Uzunçayır Baraj Gölü’ne yaklaşık bir kilometre mesafede bulunuyor. Bu nederle yangın söndürme helikopterleri, su taşıma işini hızla yaparak yangına müdahale ediyor. Örtü yangınına bölgede bulunan helikopterler yönlendirildi. Karadan da ekiplerin müdahale ettiği yangının dumanı Tunceli merkezinden de görüldü. 

  Tuncelideki yanginda ekipler sogutma calismalarinda 1 - yerel haberler - haberton
  Tunceli’deki yangında ekipler soğutma çalışmalarında

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler