TRY - Türk Lirası
EUR
19,329
USD
18,637
GBP
22,411
CNY
2,598
29 Kasım 2022, Salı
Ana SayfaYazarlarToplu taşımalarda taşınan hikayeler

Toplu taşımalarda taşınan hikayeler

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Hepimiz işe giderken yaşadığımız ildeki toplu taşımaları kullanıyoruzdur. Aslında siz bir noktaya giderken gözlemci iseniz bir çok hayat hikayesi de taşınmaktadır. Her durakta inen ve binenlerin belki aynı saatte hep aynı insanları görüyoruzdur.

Otobüsün kalabalıklığından şikayet eden insanlar, hastalıklarını anlatıp hastahaneye yetişmeye çalışan teyze ve amcalar daimi demirbaş yolcular arasındadır. Eğer bir koltuğa yerleşmiş ise hemen uykuya dalan kulağında müzik dinleyen genç insanlar. Yer vermemek için belki uykuya geçmeyi tercih eden öğrencilerimiz.

Bunu görüp bizim zamanımızda böyle değildi. Cümlesiyle gelişen hayat hikayeleri çalışma saatlerini bazen iş arkadaşlarını iş ortamını anlatan bir kaç kişilik grupların oluşturduğu sohbet ortamını dinleyebiliyoruz.

Benzer hikayeler vardır. Kahramanlar değişiktir. Durak sonrası inmeye çalışanlar. Çocuklu anne var ve çocuk ağlıyor ise rahatsız olanlar. Araca baktığımız da otuz kişinin oturabileceği ayakta ise belli yolcunun alınabileceği bir yapıya sahiptir. İş çıkışı yorgunluk, bıkkınlık, işe giderken belli bir mücadele her zaman mevcuttur.

Toplu taşımalarda taşınan hikayeler
Toplu taşımalarda taşınan hikayeler

Önemli olan toplu taşımada saygı ve huzur içerisin de bir seyahat gerçekleştirmektir. Şoförü germemek birbirine saygı duymak yolu sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek esas olandır. Kısacası nezakete sahip empati yapabilen insanlar olmalıyız.

Bir keresin de seyahatim esnasında yolcu dolu bir otobüste bir kız öğrenci bayılmıştı. Birbirini tanımayan birçok kişi genç kıza yardım etti şoför aracı sağa çekti. Kızın kendine gelmesini sağladık. Kız bir akrabasını çağırdı. Belirtiği noktaya kızı bıraktık. O kişinin gelmiş olduğundan da emin olmuştu şoför kimse ses çıkarmadı kızın yakınını beklerken koca bir araba aile olmuştuk.

O an içimde güzel bir huzur duymuştum. Hala iyi insanlar vardı. Yardım etme çabasını gösteriyordu. Ben bu güzel insanları seviyorum. Her toplu taşıma aslında hikayeler taşır. Bir amca işi olmadığı halde ücretsiz seyahat ettiği için haftanın belli günlerin de gezdiğini anlatmıştı. Otobüste vakit geçirmek hoşuna gidiyormuş.

Büyükşehirlerde metro, metrobüs ya da belediye dolmuş yolcuları işlerinizde kolaylıklar diler şoförlerimize de kazasız belasız yolculuklar diliyorum. Sevgiyle kalın hikayeleriniz bitmesin.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler