TRY - Türk Lirası
EUR
15,3550
USD
13,4491
GBP
18,3653
CNY
2,1205
-4.4 C
Ankara
7.5 C
İstanbul
5.2 C
İzmir
18 Ocak 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaTESKOMB Kıbrıs tatiliyle yine gündemde

  TESKOMB Kıbrıs tatiliyle yine gündemde

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  “Kaliteli adamım, 150 alıyorum” çıkışıyla hatırlanan AKP’li eski milletvekili Abdulkadir Akgül’ün başında bulunduğu esnafın çatı kuruluşu TESKOMB Kıbrıs’taki lüks otelde seminer organizasyonuyla yine gündeme geldi.

  CHP’li Mahmut Tanal, konuyu Meclis’e taşıdı.

  Meclis’teyken “4 farklı yerden 75 bin TL maaş aldığı” iddialarına, “Kaliteli adamım, 150 alıyorum” şeklinde cevap vermesiyle hafızalara kazınan eski AKP Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül’ün genel başkanlığını yürüttüğü Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği, kısa adıyla TESKOMB, yine lüks otel etkinliğiyle Meclis gündemine geldi.

  TANAL ÖNERGE VERDİ: KRİZDEKİ ESNAFA DESTEKLE DEĞİL…

  CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, TESKOMB’un, “eğitim semineri” gerekçesiyle kendisine bağlı bölge birlikleri için KKTC’deki lüks otelle anlaştığı iddiasıyla ilgili olarak Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

  Tanal, hazırladığı önerge metninde, “TESKOMB’un, ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren esnafa yönelik desteklerle değil, ‘eğitim semineri’ adı altındaki tatil organizasyonlarıyla, KKTC’deki, Antalya’daki 5 yıldızlı otellerde TESKOMB’a bağlı bölge birlikleri ve kooperatif yöneticilerine yönelik etkinliklerle gündeme geldiğini hatırlattı.

  TESKOMB BÖLGE BİRLİKLERİ, SIRAYLA KAYA ARTEMİS’E GEÇİYOR!

  CHP’li vekil Tanal, devamında şu soruları yöneltti:

  – TESKOMB’un Ocak 2010 yılından söz konusu önerge tarihine kadar Türkiye ve KKTC’deki otellerde düzenlediği eğitim semineri, etkinlik sayısı kaçtır? Söz konusu eğitim seminerlerinin, etkinliklerin kaçı KKTC’deki otellerde, kaçı Türkiye’deki otellerde gerçekleşmiştir? 2021 yılı içerisinde Türkiye ve KKTC’deki otellerde düzenlenen eğitim semineri, etkinlik var mıdır? Şayet var ise bahse konu seminer ya da etniklikler için seçilen otel ya da oteller hangileridir? Söz konusu otel ya da oteller nerelerdedir?

  – Merkez Birlik TESKOMB’un, kendisine bağlı esnaf kefalet kooperatifleri bölge birlikleri temsilcileri için seminer, mesleki etkinlik adı altında KKTC’deki 5 yıldızlı otel olan Kaya Artemis Resort ve Casino’da 3 aylığına 50 oda tuttuğu iddiası doğru mudur? Şayet doğru ise KKTC’deki Kaya Artemis adlı otelle hangi tarihte anlaşma sağlanmıştır? Anlaşmanın bitiş tarihi ne zamandır? Her bir bölge birliği için belirlenen etkinlik günü sayısı kaçtır? Otele ilk giden TESKOMB’a bağlı bölge birliği hangisidir? Otele ödenen ya da ödenecek para miktarı ne kadardır? Türkiye’den otelin bulunduğu KKTC’ye gidiş için ödenen, ödenecek olan ulaşım ve uçak giderleri ne kadardır?

  KIBRIS’A GİDENLERE NE KADAR HARCIRAH ÖDENECEK?  

  – TESKOMB Genel Kurulu’nda, kurum içi kararlarda yurt dışı harcırah tutarı kaç TL olarak belirlenmiştir? Kıbrıs’a giden TESKOMB yöneticilerine, bölge birliği, kooperatif temsilcilerine ne kadar harcırah ödemesi yapılacaktır?

  – TESKOMB ve TESKOMB’a bağlı bölge birlikleri ile kooperatiflerinin faaliyetleri, Ticaret Bakanlığı’na bağlı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından incelenmekte midir? Şayet incelenmekteyse sonuçlanan soruşturma dosyası var mıdır? Şayet var ise soruşturma neticesinde ne tür yaptırımlar uygulanmıştır? Halihazırda TESKOMB ve TESKOMB’a bağlı bölge birlikleri ile kooperatiflerine yönelik devam soruşturma var mıdır?

  TESKOMB GENEL BAŞKANI: KALİTELİ ADAMIM, 150 ALIYORUM

  TESKOMB Genel Başkanlığı görevini yürüten Abdulkadir Akgül, AKP’nin eski milletvekillerinden. Akgül’ün 1 Kasım seçimlerinde AKP’den Yozgat Milletvekili seçilmesine rağmen TESKOMB Genel Başkanlığı’ndan istifa etmeyip bu görevine devam etmesi, Meclis’te sert tartışmalara neden olmuştu. 2018 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı’nın görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nun 14 Aralık 2017 tarihli oturumunda, Akgül kürsüdeyken söze giren CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Akgül’ün hem milletvekili hem de TESKOMB Genel Başkanı olarak görev yapmasını eleştirmişti. Tanal, TESKOMB’un esnaf kredilerinin de “eşe dosta dağıtıldığını” savunmuştu. Tanal’ın “4 ayrı yerden maaş aldığı, milletvekili maaşıyla birlikte aylık gelirinin 75 bin TL olduğu” eleştirisini yönelttiği Abdulkadir Akgül, “Ben kaliteli adamım, 150 alıyorum, ne 75’i be!” cevabını vermişti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler