TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
29 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
32.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıTeknolojide Kadın Gücü

  Teknolojide Kadın Gücü

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kadın Dostu Markalar Platformu Farkındalık Kitaplığı’na Teknolojide Kadın Gücü kitabını ekledi… Teknolojinin Öncü Kadınları Geleceği Şekillendiriyor.

  Eğitimden iş hayatına, aile hayatından sosyal hayata, yaşamın her alanında kadını destekleyen projeler üreterek bu konuda toplumda bir farkındalık oluşturmaya çalışan Kadın Dostu Markalar Platformu, Türkiye Ekonomisi’nin Kadın Liderleri dijital kitabının ardından Farkındalık Kitaplığı’na Teknolojide Kadın Gücü kitabını ekledi. Teknolojide Kadın Derneği (Wtech)katkısıyla yayına hazırlanan kitapta; “Teknoloji erkek işidir” algısını yıkan güçlü, cesur, eğitimli, donanımlı, sektöründe fark yaratacak çalışmalara imza atmış başarılı işkadınlarının ve kadın gücüne inanan erkek liderlerin kariyer hikayesine yer verildi.

  Gücünü kadında nalan, kadın istihdamına, eğitime, toplumsal fırsat eşitliğine, kadın girişimci desteklerine katkıda bulunan ve “ekonomide daha fazla kadın” diyen markaların toplumla buluşma noktası olan Kadın Dostu Markalar Platformu; kadınların daha fazla desteklenmesi, iş hayatında daha fazla yer alması, seslerini daha gür çıkarabilmeleri amacıyla projeler üretmeye devam ediyor.

  Türkiye’nin öncü şirket ve oluşumlarının yönetim kurullarında görev alan 50iş kadınının başarı hikayelerinin yer aldığı Türkiye Ekonomisi’nin Kadın Liderleri dijital kitabının ardından Platform, Farkındalık Kitaplığı’na Teknolojide Kadın Gücü Kitabı’nı ekledi. Alanında güçlü, başarılı, fark yaratan çalışmalara imza atan kadınların ve teknoloji alanında kadın gücüne önem veren erkek yöneticilerden oluşan 30 başarılı iş insanının, biyografilerinin, yönetim felsefesi ve başarı hikayelerinin yer aldığı kitap herhangi bir erişim engeli olmadan www.kadindostumarkalar.org adresinden okuyucuların beğenisine sunuldu.

  Teknolojide kadın gücü
  Teknolojide Kadın Gücü

  STEM alanında kadınlara ihtiyaç var”

  Teknolojide Kadın Derneği (Wtech)katkılarıyla yayınlanan kitabın kendilerini çok heyecanlandırdığını söyleyen Kadın Dostu Markalar Platformu Kurucusu Nazlı Demirel, “Pandeminin de etkisiyle baş döndürücü bir hızla ilerleyen teknoloji sektörüne kayıtsız kalamazdık. Dolayısıyla Farkındalık Kitaplığı’nın ikinci kitabını Teknolojide Kadın Gücü olarak belirledik. Sektörün içine girdikçe gördük ki çok doğru bir karar vermişiz. Teknoloji sektöründe her geçen gün artan yeni iş kollarıyla birlikte yeni yeteneklere ihtiyaç duyuluyor ve sektör bu kadar hızlı gelişirken istihdam açığı da artıyor. Ancak bu alanda sadece Türkiye’de değil Dünyada da STEM alanındaki kalifiye eleman eksikliğinin olduğunu gördük ve kadınların bu alanlara dahil edilmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık” dedi.

  Sektörde çalışan kadın oranı yüzde 10”

  Türkiye’de teknoloji sektöründe çalışan kadın oranının yüzde 10’lar seviyesinde olduğuna dikkat çeken Demirel, genç kadınların genellikle orta okulda matematik ve bilime olan ilgilerini kaybettiklerini ve sadece yüzde 10’undan daha azının teknolojiyi birinci veya ikinci bir kariyer seçimi olarak gördüğünü söyledi. Demirel, “Tabi burada ana etken rol model eksikliği. Öğrencilerin yüzde 78’i teknoloji alanında çalışan ünlü bir kadını tanımıyor. Dünya Ekonomik Forum’un 2016 Küresel Cinsiyet Açığı Raporu’na göre; Endüstri 4.0’ınyaygınlaşmasıyla bilim ve teknolojide daha fazla kadına ihtiyaç duyulacak. Rapora göre eğer STEM alanındaki kadın-erkek oranı farkı mevcut hızıyla kapanmaya devam ederse, aradaki farkın kapanmasının 217 yıl süreceği tahmin ediliyor” diye konuştu.

  Kadın dostu markalar platformu farkındalık kitaplığı’na teknolojide kadın gücü kitabını ekledi… teknolojinin öncü kadınları geleceği şekillendiriyor.
  Kadın Dostu Markalar Platformu Farkındalık Kitaplığı’na Teknolojide Kadın Gücü kitabını ekledi… Teknolojinin Öncü Kadınları Geleceği Şekillendiriyor.

  Bu görev hepimizin”

  Teknolojide Kadın Gücü kitabını hazırlarken birbirinden değerli çalışmalara imza atmış başarılı kadınların hikayesine yer verdiklerini ve bu kadınların başarı hikayelerinin genç kuşaklara ilham olmasını amaçladıklarını belirten Demirel, “2030 yılına kadar teknolojide 3,5-4 milyonluk uzman istihdam açığı oluşacağı tahmin ediliyor. Kadın iş gücünün teknoloji sektörüne çekilmesi ve bu konuda kadınların gelişim ve eğitimlerine katkıda bulunulması son derece önemli. “Erkek egemen” bir sektör olarak görülen teknoloji sektörünün temellerini kadınlar atmışken, kadınlara hak ettiği değeri vermek, sektörde kadın sayısını artırmak, çeşitliliği sağlamak ve kız çocuklarının bu alana yönelmesini sağlamak hepimizin görevi” şeklinde konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler