20.2 C
Ankara
21 C
İstanbul
26 C
İzmir
28 Eylül 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamTarihi Akdamar Kilisesi ayine hazır

  Tarihi Akdamar Kilisesi ayine hazır

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda bulunan tarihi Akdamar Kilisesi’nde, 9’uncu kez ayin düzenlenecek.

  Türkiye Ermeni Patrikliği’nce 5 Eylül’de yapılacak ayine koronavirüs nedeniyle katılım sınırlı tutulacak.

  Akdamar Adası‘nda özellikle Ermeniler için büyük öneme sahip, Akdamar Kilisesi’nde 2005 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı. Çalışmaların ardından kilise, 2007 yılında uluslararası bir törenle ‘Anıt Müze’ olarak açıldı. Tarihi kilisedeki ilk ayin, 95 yıl aradan sonra 19 Eylül 2010 yılında gerçekleştirildi. Her yıl ayine katılmak isteyen binlerce kişinin geldiği kentte, katılım koronavirüs nedeniyle bu sene sınırlı olacak.

  VAN VALİLİĞİ’NDEN ‘AKDAMAR’ AÇIKLAMASI

  Tarihi akdamar kilisesi ayine hazır
  Tarihi Akdamar Kilisesi ayine hazır

  Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, Türkiye Ermenileri Patrikliği’nce tarihi Akdamar Adası’ndaki Surp Haç Kilisesi’nde pazar günü yapılacak olan ayinin saat 09.00’da başlayacağı belirtildi. Ayrıca açıklamada pandemi tedbirleri kapsamında ayinin yapıldığı Akdamar Adası’na, sınırlı sayıda misafir ile akredite edilenler dışında kimsenin kabul edilmeyeceği ve ayinin yapılacağı saat 09.00 ile 12.00 arasında da Akdamar Adası’nın ziyaretçilere kapatılacağı belirtildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler