TRY - Türk Lirası
EUR
18,3368
USD
17,9634
GBP
21,6983
CNY
2,6541
27.8 C
Ankara
17.9 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
15 Ağustos 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberler'Tahıl koridoru çiftçiyi olumsuz etkilemeyecek'

  ‘Tahıl koridoru çiftçiyi olumsuz etkilemeyecek’

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, “Yerli üretim üzerindeki baskı da azalacaktır. ‘Tahıl koridoruyla ilgili, ‘fiyatlar aşağıya çekilir’ düşüncesi oluşmasın. Bu fiyatların altına inmesi de mümkün değil. Tahıl koridoru çiftçiyi olumsuz etkilemeyecek” dedi.

  Türkiye’nin öncülüğünde Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’den (BM) yetkililerle yapılan toplantılar sonucu varılan ‘Tahıl Koridoru’ anlaşması kapsamında Ukrayna’ya ait Razoni adlı gemi Odessa limanından ayrıldı. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, tahıl koridorunun Türk çiftçisini olumsuz etkilemeyeceğini açıkladı.

  ‘TÜRKİYE’NİN DİPLOMATİK BAŞARISI’

  Prof. Dr. Soylu, “Tahıl koridoru, Türkiye’nin diplomatik bir başarısıdır. Dünyada 100’e yakın ülkede açlık sıkıntısı söz konusu. Bu bölgelerin rahatlaması için tahıl üretimi fazla olan ülkelerden takviye yapılması gerekiyor. Dünyada 180 milyon ton buğday ticarete konu oluyor. Yaklaşık 800 milyon ton üretimin, 180 milyon tonu ancak uluslararası ticarete konu oluyor. Böyle olunca bu 180 milyon tonun da 60 milyon tonunu Rusya ve Ukrayna satıyor. Bu ülkeler tıkandığı anda da dünyadaki ülkeler önemli krize giriyor. Bu tahıl sevkiyatının başlamasıyla beraber, dünyada da emtia fiyatlarında, başta tarım ürünleri olmak üzere aşağıya yönlü bir eğilim başladı. Bu da alım gücü zayıf olan ülkeler için önemli” dedi.

  Tahil koridoru ciftciyi olumsuz etkilemeyecek 1 - yerel haberler - haberton
  ‘tahıl koridoru çiftçiyi olumsuz etkilemeyecek’

  TÜRK ÇİFTÇİSİ OLUMSUZ ETKİLENMEYECEK

  Türk çiftçisinin bu koridordan olumsuz etkilenmeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Soylu, “Ülkemiz açısından değerlendirdiğimizde Türkiye bu yıl kendine yetecek buğdayı üretecek konumda. Yaklaşık, 19-20 milyon tonluk bir rekolte bekliyoruz. Bu iç tüketimi rahatlıkla karşılıyor ama bildiğiniz üzere Türkiye un ve unlu mamuller sanayisi dünyada birinci. Her yıl 8-9 milyon tona yakın ürün işleniyor ve yurt dışına satılıyor. Bunların ham madde temini noktasında ciddi bir rahatlama sağlayacak.

  Yerli üretim üzerindeki baskı da azalacaktır. Şöyle bir endişe oluşmasın çiftçilerimizde, ‘tahıl koridoruyla ilgili fiyatlar aşağıya çekilir’ düşüncesi olmasın. Toprak Mahsulleri Ofisi zaten alım fiyatlarını çok önceden açıkladı ve sonra da revize etti. Bu fiyatların altına inmesi de mümkün değil. Çiftçilerimizin ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi şu an ciddi anlamda alım yapıyor, ürünlerini teslim edebilir. Bu tahıl koridorunun bize yansıması özellikle un ve unlu mamullerle ilgili işlem yapan sanayi kesimini rahatlatacağını söyleyebiliriz” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler