TRY - Türk Lirası
EUR
18,2331
USD
17,9313
GBP
21,6951
CNY
2,6415
21.8 C
Ankara
24.7 C
İstanbul
26.7 C
İzmir
17 Ağustos 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerBüyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali başladı

  Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali başladı

  Tuğba Öztürk
  Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
  Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

  Haftanın Öne Çıkanları

  Dünya Festivaller Birliği tarafından 8 kez üst üste ‘Dünya’nın en iyi kültür ve sanat festivali’ ödülünü alan Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin resmi açılış töreni görkemli bir törenle gerçekleşti.

  Kültürpark Kemal Sunal Amfi Tiyatro’da 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen resmi açılış töreni, Büyükçekmece Belediyesi Sahne Sanatları Grubu’nun Çağdaş Dans Gösteri ile başladı. Dünya’da yaşanan çevre felaketlerine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan dans gösterisi izleyicilerden uzun süre alkış aldı.

  FESTİVAL MEŞALESİ YAKILDI

  Konuşmaların ardından 23. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali meşalesi yakıldı. Resmi açılış törenine Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başkonsolosu Iljaz Feta, Ukrayna Başkonsolosu Roman Nedilsky, geçmiş dönem bakanlardan Murat Karayalçın ve Lütfullah Kayalar, il ve ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

  Buyukcekmece kultur ve sanat festivali basladi 1 - yerel haberler - haberton
  Büyükçekmece kültür ve sanat festivali başladı

  “DÜNYA ÇAPINDA BİR FESTİVAL”     

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin dünya çapında bir festival olduğunu belirterek şunları söyledi:

   “15 yıldır şahidiyim, zevkle geliyorum. Bu bölgenin bir yaşayanı olarak sonra siyasi bir kimlik olarak ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak keyifle gururla katılıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra da kesinlikle bu festivalin adı Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali olmalı, demiştim. Çünkü İstanbul’un en güzel festivallerinden biri. Şu manzaranın güzelliği herkesin içine umut saçıyor onun için bir kez daha teşekkürler sevgili Hasan Akgün. İstanbul’u adil yeşil ve yaratıcı bir şehir olarak tariflemiştik. Festivalde bu senenin teması ekoloji.

  Dünya’nın herkese ait olduğunu, sınırlar ülkeleri belirlese de aslında bütün insanların bu dünyaya hizmet etmesi gerektiğini ve dünyaya zarar vermeden işte bu güzel çocuklara emanet edilmesi gerektiğini aslında bütün yöneticilerin birinci vazifesi olarak kabul etmesi gerekiyor. Biz binlerce yıllık bir tarihi olan bu güzel İstanbul’un en değerli misyonunun bölgesine barış, çevresine huzur kendi insanlarına sağladığı değerli yaşam kalitesiyle bütün dünyaya örnek bir şehir olmak prensibi vardır. Bunu sağlamak için çok çalışıyoruz.”

  Buyukcekmece kultur ve sanat festivali basladi 2 - yerel haberler - haberton
  Dünya festivaller birliği tarafından 8 kez üst üste ‘dünya’nın en iyi kültür ve sanat festivali’ ödülünü alan uluslararası i̇stanbul büyükçekmece kültür ve sanat festivali’nin resmi açılış töreni görkemli bir törenle gerçekleşti.

  “BÜTÜN SAVAŞLARA HAYIR DİYORUZ”

  Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ne katılan ülkelerin açılış seremonisi için sahnede yerlerini almalarının ardından konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ise 23 yıldır aralıksız sürdürülen Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin kültür ve sanatın yanı sıra dünya kardeşliğine ve barışına katkı sağladığını söyledi. Başkan Akgün konuşmasını şöyle sürdürdü:

   “Bizim liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ demiştir. Biz de bu festivali 23 yıldan beri devam ettirerek diyoruz ki, dünyada savaşlar olmasın. Ukrayna’da çocuklar ölmesin. Rusya’da, Ukrayna’da, Ortadoğu’da, dünyanın hiçbir yerinde savaşlar olmasın. İnsanlar konuşsun anlaşsın. Anlaşarak bu dünyayı daha güzel bir hale getirsinler. Bütün savaşlara hayır diyoruz. Bu akşam buradaki dünya gençliğinin vermiş olduğu mesajı umarım savaş halindeki ülkeler ve gelecekte bu dünyayı yönetecekler çok daha iyi anlayacaklardır. Biz bunu sürekli olarak tekrar etmeye devam edeceğiz.

  Bir kez daha sevgi birbirimize, barış hepimize diyoruz. Bu festivalin hazırlanmasında emeği geçen bütün arkadaşlarıma ama özellikle 2019 yılından itibaren bu festivali İstanbul festivali olarak ilan ederek bize güç veren, bu festivali dünya arenasında çok daha iyi yerlere gelmesine büyük destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na ve bütün ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.”   

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler