TRY - Türk Lirası
EUR
18,3865
USD
18,5778
GBP
21,0873
CNY
2,6107
20.1 C
Ankara
18.3 C
İstanbul
25.6 C
İzmir
4 Ekim 2022, Salı
Ana SayfaÖne ÇıkanTahıl gemisi Lübnan'a ulaşmadı

Tahıl gemisi Lübnan’a ulaşmadı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ukrayna’nın Lübnan Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre tahıl gemisi Lübnan’a ulaşmadı; “İsrail’in Gazze saldırıları dikkatle incelenmeli” denildi.

Konu hakkında konuşan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Kemal Olçar, “İsrail’in Gazze saldırıları dahil, diğer ne sebep olursa olsun dikkatle incelenmeli” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti, Rusya, Ukrayna ve BM tarafından hazırlanan ve imzalanan mutabakat gereği, tahıl yüklü ilk gemi 1 Ağustos 2022 tarihinde Odesa Limanı’ndan ayrıldı. Tahıl koridorunun ilk gemisi Sierra Leone bandıralı Razoni’nin Lübnan Limanlarına henüz ulaşamamasının ve limana yanaşamamasının nedenleri hakkında Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Kemal Olçar açıklamalarda bulundu.

Ukrayna'nın lübnan büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre tahıl gemisi lübnan'a ulaşmadı; “i̇srail’in gazze saldırıları dikkatle incelenmeli” denildi.
Ukrayna’nın Lübnan Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre tahıl gemisi Lübnan’a ulaşmadı; “İsrail’in Gazze saldırıları dikkatle incelenmeli” denildi.

Türkiye’nin diplomatik başarısının başta ABD, AB ve diğer tahıl ithal eden bölge ülkeleri nezdinde memnuniyetle karşılandığını ve takdir gördüğünü belirten Olçar, “Türkiye’nin tarafsız ve dengeli politik duruşu sebebiyle ortaya koyduğu ve sahaya yansıttığı bu çözüm yöntemi özellikle Doğu Avrupa’da yaşanan diğer kriz alanlarına da rol-model olabilme ihtimalini ön plana çıkardı” diye konuştu.

DENETİM SÜREÇLERİ DİKKATLE İZLENMELİ

Olçar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ancak, dünyanın diğer bölgelerinde meydana gelen farklı gelişmeler, Çin-Tayvan-ABD gerilimi, Sırbistan-Kosova arasındaki çözümsüzlükler, İsrail’in Gazze’ye saldırıları, Türkiye’nin Rusya ile olan temasları ve haklı Suriye Harekâtı vb. bölgede barış ve istikrardan yana olmayan güçlerin yeni oyunlar ve oyuncular yaratmasına sebep olabilir.”

Gemilerin çıkış noktasından varış noktasına, intikallerinin ve denetim süreçlerinin dikkatle izlenmesi gerektiğine vurgu yapan Beykent Üniversitesi’nden Dr. Kemal Olçar, “Henüz oldukça erken bir analiz olmasına rağmen tahıl koridorunun ilk gemisi Sierra Leone bandıralı Razoni’nin Lübnan Limanlarına henüz ulaşamamasının ve limana yanaşamamasının nedenleri teknik, politik, askeri gerekçeler, İsrail’in Gazze saldırıları ve diğer ne sebep olursa olsun dikkatle incelenmeli” dedi.  

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler