TRY - Türk Lirası
EUR
16,8485
USD
15,9350
GBP
19,9107
CNY
2,3808
13.5 C
Ankara
16.6 C
İstanbul
20.7 C
İzmir
23 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarSonsuz mutsuzluk teoremi ve Türkiye

  Sonsuz mutsuzluk teoremi ve Türkiye

  Yağmur Özkan
  Yağmur Özkanhttps://haberton.com/
  Yağmur Özkan, Eğitimci/Yazar. Marmara Üniversitesi’nde 2018’de eğitimini tamamlayarak başladığı öğretmenlik mesleğine halen devam etmektedir. Sanat tarihi ve felsefe üzerine deneme türünde çalışmaları bulunan yazar, aynı zamanda psikoloji, edebiyat ve karakalem resim ile ilgilenmektedir.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sağlık bakanının açıkladığı verilere göre Son 3 yılda Türkiye’de 61 milyon kişi sinir sistemi ilacı, 12 milyon kişi antidepresan kullanmış.

  İnsanların bu karamsarlık tarihçesi epey bir gerilere uzansa da temelde hiçbir şeyin değişmeyeceği, ilelebet içinde bulunduğumuz ruh haliyle mücadele etmek zorunda kalacağımız düşüncesi yatıyor sanırım.

  Dönüp geçmişe baktığımızda ise hiçbir şeyin sürekli olmadığını, evrenin parametrelerinin sürekli değiştiğini ve biz aynı kalmakta dirensek bile bizleri de değiştirdiğini görüyoruz aslında fakat maalesef çoğu zaman bunun farkına varmamız geç olabiliyor.

  Belli koşullar altında alınan radikal “romantik” kararlar, çok geçmeden yersiz ve telafisi mümkün olmayan hatalara dönüşebiliyor maalesef. Buna en çarpıcı örnek, karamsar bir ruh haliyle içinde bulunduğu durumun değişmeyeceği ve daha da kötüye gideceğini düşündüğü için eşini ve kendisini silahla vurarak intihar eden Alman şair Kleist ve bundan etkilenerek bir soda şişesinin içine “Veronal” denilen zehri katıp eşiyle birlikte intihar eden Stefan Zweig olabilir sanırım.

  Türkiye’de de çok okunan yazarlar arasında olan Avusturyalı yazar Stefan Zweig, Adolf Hitler ve Nazi ideolojisinin iktidara gelmesi sonrası Avusturya’yı terk edip önce İngiltere’ye ve ardından hayatına son vereceği Brezilya’ya yerleşmişti. Zweig, Hitler’in kuracağı dünya düzeninin değişmeyeceğini ve kendisinin de böyle bir düzende var olamayacağını düşünmesinin getirdiği karamsarlıkla hayatına son vermeyi seçmişti.

  Sonsuz mutsuzluk teoremi ve turkiye 1 - yazarlar - haberton
  Sonsuz mutsuzluk teoremi ve Türkiye

  Oysa Stefan Zweig ve eşinin intiharından çok değil 3 sene sonra tarih tersine dönmüş,bu kez eşi ile birlikte intihar eden isim Ruslara karşı büyük bir yenilgi alan Nazi faşizminin öncü ismi Hitler olmuştu.

  Ezcümle, hayatımızda her zaman her şey yolunda gitmeyecek elbette ama sürekli bir değişimin içinde olduğumuzu ve koşulların veya o koşulları yorumlayış biçimimizin mutlaka değişeceğini, her şeyin bir süreç olduğunu ve her sürecin de bir sonu olduğunu unutmamamız gerekir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler