14.8 C
Ankara
16.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Cuma, Mayıs 14, 2021
Diğer

  Antalya’da sokak köpeğine şiddet

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Antalya’da kimliği belirsiz bir kadın sokak ortasında 2 sokak köpeğine eline aldığı sopayla defalarca vurarak şiddet uyguladı.

  Olay, Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Güzeloba mahallesinde meydana geldi. Sokak ortasında kimliği belirsiz bir kadın, birlikte yürüdüğü biri tasmalı diğeri tasmasız iki köpekle yürüyüşe çıktı.

  Kadın bir süre sonra eline aldığı sopayla köpeklere vurmaya ve eziyet etmeye başladı.

  ÇEVREDEKİ VATANDAŞLAR KAYDA ALDI

  Olay, bir apartman dairesinden çekilen görüntüler ile ortaya çıktı. Görüntülerde kadın, tasmalı olan köpeğini sürüklemeye başladı. Daha sonra tasmasız olan köpeğe doğru yönelen kadın eline aldığı sopayla defalarca vurmaya başladı. Hızını alamayan kadın tasmalı olan diğer köpeğine de vurmaya başladı. Kadın kendisiyle gelmek istemeyen tasmalı köpeğine tüm gücünü kullanarak vurmaya devam etti.

  Çevredeki vatandaşlar, köpeklere şiddet uygulayan kadını kayıt altına alarak isyan etti
  Çevredeki vatandaşlar, köpeklere şiddet uygulayan kadını kayıt altına alarak isyan etti

  Çevrede yaşayan ve o anları cep telefonuyla kayda alan vatandaş, “Artık insanların hayvanlara uyguladığı şiddete dayanamıyoruz. Nereye şikayet edebiliriz yardım edin” dedi.

  5199 SAYILI KORUMA KANUNUNDA HAYVANLARA ŞİDDETİN CEZASI

  HAYTAP‘ın sitesinde de yer alan kanuna göre bu hükümlere aykırı davrananlara aşağıdaki cezalar verilir:

  a) 4 üncü maddenin (k) bendinin ikinci cümlesi hükmüne aykırı davrananlara, hayvan başına üçyüz Türk Lirası idarî para cezası.

  b) 5 inci maddenin birinci, ikinci, üçüncü ve altıncı fıkralarında öngörülen hayvanların sahiplenilmesi ve bakımı ile ilgili yasaklara ve yükümlülüklere uymayan ve alınması gereken önlemleri almayanlara hayvan başına altmış Türk Lirası; yedinci fıkrasında öngörülen yükümlülük ve yasaklara uymayanlara hayvan başına ikiyüz Türk Lirası idarî para cezası.

  c) 6 ncı maddenin birinci fıkrasına aykırı hareket edenlere hayvan başına altıyüz Türk Lirası idarî para cezası.

  d) 7 nci maddede yazılan cerrahi amaçlı müdahaleler ile ilgili hükümlere aykırı davrananlara hayvan başına ikiyüz Türk Lirası idarî para cezası.

  e) 8 inci maddenin birinci fıkrasında yazılı, bir hayvan neslini yok edecek müdahalede bulunanlara hayvan başına onbin Türk Lirası; ikinci, üçüncü ve dördüncü  fıkralarına uymayanlara hayvan başına binikiyüz Türk Lirası idarî para cezası.

  Haytap hayvan şiddeti konusunda yoğun çalışmalar sürdürüyor
  HAYTAP hayvan şiddeti konusunda yoğun çalışmalar sürdürüyor – Antalya’da sokak köpeğine şiddet

  f) 9 uncu maddede ve çıkarılacak yönetmeliklerinde belirtilen hususlara uymayanlara hayvan başına üçyüz Türk Lirası; yetkisi olmadığı hâlde hayvan deneyi yapanlara hayvan başına binikiyüz Türk Lirası idarî para cezası.

  g) 10 uncu maddede belirtilen hayvan ticareti izni almayanlara ve bu konudaki yasaklara ve yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlara bin Türk Lirası idarî para cezası.

  h) 11 inci maddenin birinci fıkrasındaki eğitim ile ilgili yasaklara aykırı davrananlara binbeşyüz Türk Lirası; ikinci fıkrasına aykırı davrananlara hayvan başına bin beş yüz Türk Lirası idarî para cezası.

  ı) 12 nci maddenin birinci fıkrasına aykırı hareket edenlere hayvan başına altıyüz Türk Lirası; ikinci fıkrasına aykırı hareket edenlere hayvan başına bin beş yüz Türk Lirası idarî para cezası.

  j) 13 üncü madde hükümlerine aykırı davrananlara, öldürülen hayvan başına altıyüz Türk Lirası; aykırı davranışların işletmelerce gösterilmesi hâlinde öldürülen hayvan başına bin beş yüz Türk Lirası idarî para cezası.

  k) 14 üncü maddenin (a), (b), (c), (d), (e), (g), (h), (ı), (j) ve (k) bentlerine aykırı davrananlara üç yüz Türk Lirası; (f) ve (l) bentlerine aykırı davrananlara hayvan başına üç bin Türk Lirası idarî para cezası verilir. Kesilmiş ve canlı hayvanlara el konulur.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler