27.7 C
Ankara
22.9 C
İstanbul
29 C
İzmir
Cumartesi, Haziran 19, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarSiyasetin ehli

  Siyasetin ehli

  Son Dakika Haberleri

  Toplumun tepki gösterdiği şeyleri ısrarla yapmaya devam eden yönetimler, yapmaya çalıştığı şeyler hakkında detaylı bir açıklamada bulunuyorsa, bu fayda gözetmeksizin planlanmış bir şeydir ve toplumun, tepkiden önce meseleye yeniden ve farklı açılardan bakınması gerekir. Fakat yöneticiler açıklama ve uzlaşı yerine tepki gösterenleri bastırmaya çalışıyorsa, bu ya bir kesime, ya da yönetimin kendisine faydası olan bir eylemdir.

  Seçilenin mevkisi arttıkça, kulakları da halktan o denli uzaklaşır ve mevkisinin yüksekliği, tabandaki kılcal sorunları görememesine sebep olur.

  Örneğin, köyden çıkıp şehre göç ettiğinizi varsayalım. On yıl sonra köyünüze geri dönerseniz, oradayken, sizin de kullandığınız şiveyi, yaşam biçimini, insanların hal ve hareketlerini yeniden gördüğünüzde, artık bir tuhaflık ve ait olamama hissi içerisine girersiniz. Hatta ben burada nasıl yaşamışım bile diyebilirsiniz. Çünkü ayrılana dek sizin tek dünyanız orası olmuştur. Daha sonra farklı ve çok daha canlı bir mekanda geçirdiğiniz yıllar, sizi kendiliğinden değiştirmiştir.

  Seçilenin, mevkileri tırmandıkça geride bıraktığını unutması, hem değişen konumunun ve gücünün onu ele geçirmesi, hem de sorumluluklarının artışı ve büyüklüğünden doğan yoğunluktandır.

  Fakat, yaptığının bir iş olduğunu, sadece bir memur olduğunun farkında olan yöneticiler bu hatalara fazla düşmezler. Çünkü bu tip insanlar işinin ehlidir. Yaptığı iş hakkında akademik bir bilgiye ve disipline sahiptirler.

  Toplumun tepki gösterdiği şeyleri ısrarla yapmaya devam eden yönetimler, yapmaya çalıştığı şeyler hakkında detaylı bir açıklamada bulunuyorsa, bu fayda gözetmeksizin planlanmış bir şeydir ve toplumun, tepkiden önce meseleye yeniden ve farklı açılardan bakınması gerekir.
  Toplumun tepki gösterdiği şeyleri ısrarla yapmaya devam eden yönetimler, yapmaya çalıştığı şeyler hakkında detaylı bir açıklamada bulunuyorsa, bu fayda gözetmeksizin planlanmış bir şeydir ve toplumun, tepkiden önce meseleye yeniden ve farklı açılardan bakınması gerekir.

  Bir doktor, bunun okulunu okuyarak doktor olmuştur. Buna rağmen tıp fakültesinden mezun olanların çok azı mesleği yapabilmektedir. İşte bunun gibi ve kendi kanaatimce siyaset, siyaset bilimi hakkında bilgi birikimine sahip olanlar tarafından yapılmalıdır. Siyaset kalitesizleşirse, orada baskı ve otorite yükselişe geçer.

  Bir trafik kazası yaşandığını varsayalım. Kazazedenin başına toplanan kalabalık, tıp bilgisine sahip olmadıkları ve her kafadan ayrı bir ses çıkacağı için kazazedeye yardım etmeye çalışırken zarar verebilirler. İçlerinden birisi doktor olsa ve ortaya çıksa, yöntemini bildiği için kazazedeye buna göre müdahale de bulunur. İşte politikanın içerisinde: politikayı, politikanın kendisini bilmeden, antik çağ siyaseti, Aristo vb. bilmeden yahut bilerek yapan siyasetçilerin karşılaştırması da buna benzer.

  Dünyanın neresine gidersek gidelim, bizi bu yanlış karşılar. İnsanlar, bilgili bir öğretmen, fakültesinden mezun olmuş bir mühendis isterler, fakat bütün bunlardan daha yetkin bir makam için ehil birini, bu konu hakkında okumuş birini aramazlar.

  Gelelim siyasete, siyaseti yapanların bütün eğitimine rağmen hırs ve öfke karışırsa ne olur? kısmına.

  İnklap dersi verenle Din eğitimi dersi veren iki Öğretmeni siyasetçi, sınıfı ise halk olarak ele alalım. Öğretmenlerin anlattıkları ise icraat olsun. İki öğretmeninde kendi branşları, kendi ders saatleri ve kendi anlatım biçimleri vardır, bunlar ise uyulması gereken birer kanun olsun. Ders saatleri kendi zamanında yapılırsa, Öğretmen, kendi derdini, yani dersini anlatma gayretiyle uğraşırsa, sınıfta bir sorun çıkmaz.

  O dersten hoşlanmayan ya da dinlemek istemeyenler bir kenara çekilir ve kendilerini olumsuz yönde tetikleyen bir durum olmadığı sürece dersin bitmesini beklerler. Ancak, iki öğretmende kendi branşlarının fanatiği olursa, önce körlük baş gösterir, sonra ders saatleri konusunda iki öğretmende birbirinin zamanını çalmaya çalışır, yani kanunları çiğner, ya da kendine uyarlamaya çalışır. Anlattıklarını, sırf diğer öğretmenin anlatımlarını kötülemek için çarpıtır… Bunlar sonucunda öğrenciler, hangi dersi seviyorlarsa, buna göre kendi içlerinde bölünmeye başlarlar.

  Bu örnekten yola çıkarak, politik bölünmenin ana nedenini anlamış oluruz. Diğer yandan siyasetin eğitimini almış kişiler siyaset yapıyor olmasına rağmen nasıl aynı noktaya varıyoruz diyorsanız eğer, politikanın ehli olmak, yani siyaseti bütün tarihi ve anlamıyla bilmesine rağmen, siyaset yapanın, hırs ve öfkesine yenik düşmesi, bu işin işler içerisinde en fazla irade gerektiren iş olduğu sonucunu göstererek, meseleyi dolambaçlı bir hale getiriyor.

  Belki de kısaca doğru siyasetçinin, eğitiminin yanına eklediği eğitimli karaktere sahip olan kişi olduğunu söylesek yeridir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler