TRY - Türk Lirası
EUR
20,569
USD
18,823
GBP
23,034
CNY
2,793
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriSivas'ta, organ nakli merkezi açılıyor

Sivas’ta, organ nakli merkezi açılıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) bünyesinde organ nakli merkezi kuruldu. Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikası alınan merkezde karaciğer ve böbrek nakilleri gerçekleştirilecek. 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde 2 yıl süren çalışmalar sonucu organ nakil merkezi kuruldu. Organ nakli bekleyen hastaların tedavileri ile karaciğer ve böbrek nakilleri merkezde yapılabilecek. SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Alim ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın ile birlikte merkezde incelemelerde bulunarak hastane başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan’dan bilgi aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ve sertifikası alınan merkezinde kısa sürede açılış yapılarak hasta kabulüne başlanması bekleniyor.

Scü rektörü prof. Dr. Alim yıldız, rektör yardımcısı prof. Dr. Ahmet alim ve rektör yardımcısı prof. Dr. Ali taşkın ile birlikte merkezde incelemelerde bulunarak hastane başhekimi prof. Dr. Ömer tamer doğan’dan organ nakli hakkında bilgi aldı.

SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, merkez hakkında bilgi vererek, “2 yıl öncesinde alanında uzman iki arkadaşımızı üniversitemize kazandırmıştık. Daha sonra bu arkadaşlarımızı Malatya’ya ve Antalya’ya gönderdik. Gerekli sertifikalarını ve eğitimlerini aldılar. Sonra burayı belirledik. Eşyaları ve cihazları aldık ve böylece organ nakil merkezini açtık. Geçen hafta Sağlık Bakanlığı’ndan görevliler geldi, merkezimizi gezdi ve buranın organ nakil merkezi uygun olduğuna dair sertifikayı verdiler. Böylece karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastalarımız artık başka illere gitmeden burada nakilleri gerçekleştirilecek. Aynı zamanda daha önce organ nakli olan hastalarımız yıllık tedavileri için başka illere gidiyorlardı, artık onlar da burada kontrol edilecekler. Böylece üniversitemiz önemli bir merkez kazanmış oldu” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler