18 C
Ankara
21.5 C
İstanbul
23 C
İzmir
Pazartesi, Haziran 21, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanSınav stresine iyi gelecek nefes egzersizi önerisi

  Sınav stresine iyi gelecek nefes egzersizi önerisi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Bir milyondan fazla öğrencinin katılacağı Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) sayılı günler kaldı. Uzmanından sınav stresine iyi gelecek nefes egzersizi önerisi.

  Fizyoterapist Çağıl Ertürk, sınav öncesi ve sınav anında yapılacak basit nefes egzersizlerinin stresi ve kaygıyı azaltacağına dikkat çekerek, “Nefes egzersizleriyle zihnimizin daha açık, algı düzeyimizin de yüksek olduğunu gözlemliyoruz, bu da sınav performanslarına yansıyacaktır” dedi.

  1 milyondan fazla öğrenci ve velinin heyecan içinde beklediği Liselere Geçiş Sınavı (LGS), 6 Haziran Pazar günü gerçekleşecek. Sınava sayılı günler kala, sınav öncesi mide bulantısı, baş dönmesi, uykusuzluk, karın ağrısı gibi stres belirtilerini hafifletecek yöntem uzmanından geldi. Yaşanan stresin basit nefes egzersizleriyle azaltılabileceğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Fizyoterapist Çağıl Ertürk, “Nefes egzersizlerinin ve nefes yönetiminin bilimsel olarak birçok çalışmayla kanıtlandığını görüyoruz. Nefes egzersizleri öğrenciler için çok önemli. Vücudumuzda onuncu kranial sinir dediğimiz bir vagus sinirimiz var. Bunu vücudumuzun en uzun siniri olarak değerlendirebiliriz. Bu sinir bizim vücudumuzu iyileştiren, onaran ve sakinleştiren bir sinir. Dolayısıyla yaptığımız nefes egzersizleriyle birlikte aslında bu siniri uyarıyoruz. Bu da vücudumuzu onarım, sakinleşme ve dinlenme moduna geçiriyor” diye konuştu.

  SİNİRLERİ UYARARAK VÜCUDU SAKİNLEŞTİRİN

  Yapılan nefes egzersizleriyle sinirlerin uyarıldığını belirten Ertürk, “Hem sınava hazırlandığımız dönemde hem de özellikle sınav gününde benim tavsiyem derin solunum egzersizleriyle birlikte bu siniri uyararak vücudu olabildiğince sakinleştirmek. Göğüs ve diyafram solunumu dediğimiz iki çeşit solunum çeşidimiz var. Burada hem solunum egzersizleriyle birlikte bilinçli bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için bir kursa gerek yok ve öğrencilerimiz kendileri deneyimleyebilirler” ifadelerini kullandı.

  EN AZ 10 KEZ TEKRARLAYIN

  Ertürk, yapılacak basit egzersizi şu sözlerle anlattı:

  Sınav stresine iyi gelecek nefes egzersizi önerisi
  Sınav stresine iyi gelecek nefes egzersizi önerisi

  “Bir ellerini göğüslerine koyabilirler, derin bir şekilde 10 kez nefes alıp göğsünün şiştiğini hissederek nefes verebilirler. Bunu 10 kez tekrarlayabilirler. Sonrasında yine ellerini diyaframa koyup aynı şekilde diyafram altında karnının şiştiğini hissedip nefes verebilirler. Bunu ne kadar çok tekrarlarlarsa o kadar çok bu sinirimizi uyarmış oluyoruz. Böylece sakinleşmeye geçiş yapmış oluyoruz.”

  UYKUDAN ÖNCE VE SINAV ANINDA YAPMAK MÜMKÜN

  Öğrencilerin sınav yerine erken gitmelerini tavsiye eden Ertürk, “Sınav yerine biraz daha erken gidip, o atmosferi soluyup, o ortamda bu egzersizleri yapabilirler. Bir gün öncesinde çok stresli oluyorlar, uykuya dalmada sorun yaşayabilirler. Yine bir gece öncesinde de bu solunum paternini gerçekleştirebilirler” dedi.

  UZUN SÜRE YAPMAK DAHA ETKİLİ

  Gelecek sene sınava girecek öğrencilerin şimdiden bu egzersizi yapmalarını öneren Ertürk, “Bu egzersizlere ne kadar önce hazırlanırsak vücudumuzun nöronal yapısını da o şekilde eğitmiş oluyoruz. Bu da kalıcı hale geçmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

  SINAV PERFORMANSINI ETKİLEYEBİLİR

  Öğrencilerin yaşadığı stresle istediği performansı sergileyemediklerini belirten Ertürk, sözlerini şöyle tamamladı:

  “Nefes egzersizleriyle zihnimizin daha açık, daha farkındalıklı, bilinci uyanık bir halde, algı düzeyimizin yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Bu da sınav performanslarına yansıyacaktır. Öğrencilerimiz hiçbir şey yapamasa bile gevşeme hareketleri yapabilir. Omuz kuşağı kaslarımızı, boyundaki kaslarımızı gevşetmeye yönelik egzersizler yapabiliriz. Fizyoterapistlerin önerdiği egzersiz stratejilerini de kombine ederek yapıldığında çok daha güzel bir egzersiz reçetesi olur. Öğrenciler yıpranmalarına ve motivasyonlarının düşmesine izin vermesin. Her zaman egzersiz ve gevşeme teknikleriyle birlikte bu süreci yönetebilirlerse, onların başarılı olacağını düşünüyorum.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler