TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
27 Kasım 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerSilivri'de kanola tohumları toprakla buluştu

Silivri’de kanola tohumları toprakla buluştu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Silivri’de ‘İstanbul İçin Kanola Yağlı Tohum Projesi’ kapsamında kanola tohumları toprakla buluştu.

Silivri’de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ‘İstanbul İçin Kanola Yağlı Tohum Projesi’ kapsamında kanola tohumu dağıtımı gerçekleştirdi. Silivri’nin Alipaşa Mahallesi’nde bir araya gelen 149 çiftçi kanola tohumunu toprakla buluşturdu. 1 milyon 600 bin bütçeli bir proje için çiftçiye yüzde 75 destek verildi.

Tohum dağıtımına İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca’nın yanı sıra İstanbul Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. Programda yapılan konuşmalarda kanola üretiminde İstanbul’un Türkiye 5’incisi olduğu vurgulandı. Projeyle Türkiye’nin yağ açığının kapatılması hedeflendiği belirtildi. Programın ardından tohumlar dağıtıldı, tarlada tohum ekimi yapıldı. 

‘1 MİLYON 600 BİN BÜTÇELİ PROJE’

Silivri’de kanola tohumları toprakla buluştu

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Son dönemlerde gerek yerel yönetimlerimiz gerek bizlerin çabasıyla özellikle tarımsal potansiyeli de öne çıkartmaya çalışıyoruz. Yaklaşık olarak 20 bin dekarlık alanda yüzde 75 hibeli olarak veriyoruz. Projeyi 3 ilçemizde uyguluyoruz. Çiftçimizin hiçbir talebini geri çevirmedik. 1 milyon 600 bin bütçeli bir proje. İstanbul aynı zamanda bir tarım kenti. Kanola üretiminde Türkiye 5’incisi. Dünya tarımsal üretimin değerini pandemi dönemiyle birlikte tecrübe etti. Allah razı olsun çiftçimiz bizi kimseye muhtaç etmedi. Bakanlığımız hiçbir çiftçimizin ürettiği ürünü yerde kalmayacaktır. Buğday, fındık, üzüm gibi ürünlerde nasıl fiyat verildiyse kanolada da hiçbir sorun olmayacağını belirtmek isterim” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN YAĞ AÇIĞI VAR, ‘NASIL KAPATIRIZ?’ DİYE DÜŞÜNDÜK PROJEYİ HAZIRLADIK’

Silivri’de ‘İstanbul İçin Kanola Yağlı Tohum Projesi’ kapsamında kanola tohumları toprakla buluştu.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Türkiye’deki yağ açığını kapatmak için harekete geçtiklerini belirterek, “Kanola, yağı için üretilen tohumlardan bir tanesi. Bahar ayında çok güzel açar, arıcılık yönünden de çok önemli. Kanola, yağ oranı çok yüksek olan bir bitki. Kanola yağı değerli bir yağ. Bir dönem yasaklanan kolza tohumları üzerinde yapılan çalışmalar ile zararlı etkileri ortadan kaldırılarak kanola bitkisine evrilmiştir. Şu an üretime geçecek kanolanın zararı yoktur. Türkiye’nin yağ açığı var. Bu bir gerçek. Yağ açığını nasıl kapatabiliriz diye düşünüp bu projeyi hazırladık. Projenin 400 bin lirasını vatandaş veriyor. Tohumun yüzde 75’ini biz veriyoruz, yüzde 25’ini çiftçi veriyor. Buranın mazot, gübre, alan desteği de var. Birçok üründe olduğu gibi yine satışlarda herhangi bir problem yaşanmıyor” şeklinde konuştu.

‘MUTLUYUZ’

Projeden memnun kaldığını ifade eden Çiftçi Eray Araç, “Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Kanola tohumu dağıttıkları için bu konuda mutluyuz” dedi.

Çiftçi Harun Aksoy ise “Kanola, çok iyi bir proje. Destek olmaları güzel ancak desteğin daha fazla olmasını talep ediyoruz. Şu son 1 senedir belediyemiz yapıyor ama daha fazlasını hükümetten bekliyoruz”

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler