TRY - Türk Lirası
EUR
17,4803
USD
16,7615
GBP
20,2740
CNY
2,5013
18.4 C
Ankara
23.6 C
İstanbul
29 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerSİHA'lar dünyanın her yerinde

  SİHA’lar dünyanın her yerinde

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, “Ukrayna’ya savaş çıkmadan savaş gemileri ihraç ettik. Orta Doğu’da bunu yapıyoruz, Pakistan’a ihraç ettik. TB2 SİHA’lar dünyanın her yerinde ihraç ediliyor” dedi. 

  Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Ankara Teknopark’ta Mekatronik Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği ‘Havacılık ve Uzay Teknolojileri Konferansı’na katıldı. Programa Tüfekçi’nin yanı sıra, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Hasan Erbay, İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, Mekatronik Mühendisleri Derneği Ankara Şube Başkanı Tahir Uras ile çok sayıda savunma sanayi firması temsilcisi ve öğrenciler katıldı. 

  Konferans salonu önünde bulunan fuaye alanına Türkiye’de faaliyet gösteren savunma sanayi firmaları stant açarak, ürettikleri SİHA, İHA, roket ve dronların prototiplerini sergiledi.

  Sihalar dunyanin her yerinde 1 - yerel haberler - haberton
  SİHA’lar dünyanın her yerinde

  ‘HİÇ YILMADAN ÜRETMEYE GAYRET ETMEMİZ GEREKİYOR’

  Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, uzay ve havacılık teknolojilerinde çalışan Türk hocaların dünyanın en yetkin kişileri olduğunu söyledi. Havacılık ve uzay teknolojilerinde esas olan şeyin değer üretmek ve üretim yapmak olduğunu ifade eden Tüfekçi, “Savunma sanayiyle alakalı örnekler verirken Amerika bildiğiniz gibi başı çekiyor. 800 milyar dolara yakın bir savunma harcamasının 30 milyar doları yüksek teknolojileri araştırmaya ayırıyorlar. Biz de 1 milyar lira Ar- Ge’ye harcayabilsek kendimizle övünüyoruz. Bizim hiç yılmadan üretmeye ve dünya ekonomisinden pay almaya gayret sarf etmemiz gerekiyor” dedi.

  Tüfekçi, dünyaya savunma sanayi ürünleri ihraç ettiklerini ve Avrupa’nın da yakında talep edeceğini söyleyerek, “Ukrayna’ya savaş çıkmadan savaş gemileri ihraç ettik. Orta Doğu’da bunu yapıyoruz, Pakistan’a ihraç ettik. TB2 SİHA’lar dünyanın her yerine ihraç ediliyor. Batı dünyası ‘Türkiye’den de ürün aldık’ diye utandıkları için çekiniyorlar diye düşünüyorum, yoksa hemen alacaklar. TB2’ler tüm dünyada savaşın seyrini değiştiren bir sistem oldu ve bunun devamı ‘Akıncı’ gibi savaş uçaklarında da geliyor” diye konuştu.

  Sihalar dunyanin her yerinde 2 - yerel haberler - haberton
  Celal Sami Tüfekçi, “Ukrayna’ya savaş çıkmadan savaş gemileri ihraç ettik. Orta Doğu’da bunu yapıyoruz, Pakistan’a ihraç ettik. TB2 SİHA’lar dünyanın her yerinde ihraç ediliyor” dedi. 

  ‘BİZ DE O PARAYI KAZANCAĞIZ’

  Tüfekçi, Türkiye’nin 10 bin dolar gibi bir milli geliri hak etmediğini ve bunu artırmak için herkese iş düştüğünü söyleyerek, “İhracatta kilo başı birim bedellerine baktığımızda bir uydu sattığınızda kilo başına 50 bin dolar para kazanıyorsunuz. Bugün Türkiye’nin kilo başına ihracatı 2 dolar civarında. Türkiye sattığı onca şeyden kilo başına 2 dolar kazanırken, bir helikopter bir uzay aracı sattığında 10 binlerce dolardan bahsediyoruz. Bizler de o parayı kazanacağız ki Ar-Ge’ye gerekli parayı harcayacağız” dedi.

  Açılış konuşmalarının ardından ‘Türkiye’nin Uyduları’, ‘Türkiye’nin Uzay Yolculuğu’ ve ‘Yeni Nesil İHA’lar’ başlıklarında oturumlar gerçekleştirildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler