TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
7 C
Ankara
14.3 C
İstanbul
10 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerSezonun ilk kuru inciri 350 TL'den alındı

Sezonun ilk kuru inciri 350 TL’den alındı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Aydın Ticaret Borsası’nca (ATB) sezonun ilk kuru inciri, temsili olarak 350 TL’den alındı. Bu yıl 75 bin tonun üzerinde rekolte beklediklerini belirten İl Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, açıklamalarda bulundu.

Sezonun ilk kuru inciri, Aydın Ticaret Borsası’nca yapılan törenle teslim alındı. 14 üreticinin 195 kilo kuru incir teslim ettiği Ticaret Borsası, ürünü temsili olarak 350 TL’den aldı. Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda yapılan incir alımına Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, ATB Başkanı Fevzi Çondur, Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Öktem ile incir üreticileri katıldı.

Sezonun ilk kuru inciri 350 tlden alindi 1 - yerel haberler - haberton
Sezonun ilk kuru inciri 350 tl’den alındı

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Çondur, “Aydın sadece Türkiye’nin değil dünyanın en iyi incir üreticisidir. Dünyanın en iyi incirine sahibiz. Aydın Ticaret Borsası olarak bugün sezonun ilk incirin temsili olarak almaktayız. 14 üreticinin kuruttuğu 195 kilo kuru inciri kilosu, 350 liradan temsil olarak aldık. Geçen yıl 71 bin ton rekolte elde edildi. Bu yıl ise Aydın’daki borsaların tescili 75 bin tonun üzerinde olur. Aydın’da 75 ton, Türkiye’de ise tescilli rekoltenin 90 bin ton civarında olmasını bekliyoruz. Geçen yıl kuru incirin belirlenen toptan kilo fiyatı, 31 liraydı. Bu yıl ise üretim maliyetlerindeki artıştan dolayı piyasada 50 liranın üzerinde bir fiyat bekliyoruz” dedi.

Vali Hüseyin Aksoy ise “Aydın ili özellikle incir üretiminde dünyada sayılı kentlerden. Türkiye’nin yaş incir üretiminin yüzde 57’si, kuru incirin ise üretiminin yüzde 85’i Aydın’da üretiliyor. Dünyanın da yüzde 60 kuru inciri yine Aydın’da üretilmektedir” diye konuştu. 

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler