TRY - Türk Lirası
EUR
11,3383
USD
9,7300
GBP
13,4060
CNY
1,5244
RUB
0,1390
9.8 C
Ankara
13.5 C
İstanbul
17 C
İzmir
25 Ekim 2021, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaŞentop, Kutbuddin Şirazi Sempozyumu'na katıldı

  Şentop, Kutbuddin Şirazi Sempozyumu’na katıldı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Sivas’ta çevrim içi düzenlenen ‘Uluslararası Kutbuddin Şirazi Sempozyumu’na katıldı

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Şentop, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nce çevrim içi düzenlenen ‘Uluslararası Kutbuddin Şirazi Sempozyumu’na katıldı. Kutbuddin Şirazi’nin vefatının 710’uncu yıl dönümü nedeniyle düzenlenen sempozyumda konuşan Şentop, Şirazi’nin bilim tarihinde yerini aldığını belirterek, “Akıl ve bilimin ışığıyla doğuyu aydınlatan, sevgi ve hoşgörüye dayalı felsefesiyle gönülleri ısıtarak İslam medeniyetini inşa eden o alimler 15’inci yüzyıldan sonra yetişmez oldu ve maalesef zamanla unutuldu” dedi.

  Eserleri arşivlerde kalan, adları unutturulan ya da unutulan çok sayıda alim olduğunu kaydeden Şentop, “Unutturulan ya da unuttuğumuz alimler var. Onlardan biri de Kutbuddin Şirazi’dir. Şirazi, bilginin peşinden sürüklenen bir alim. Bir yerden bir yere gitmenin günler aldığı, konaklama, barınma imkanlarının sıkıntılı olduğu dönemlerde İslam topraklarının bütün önemli merkezlerinde bulunmuş bir alim. Hayatı İran’ın güneyinde yer alan Şiraz ve Urmiye gölü yakınındaki Meraga şehri ile birlikte Konya, Sivas, Malatya, Bağdat, Kahire, Şam, Tebriz şehirlerinde geçti. Saydığım bu şehirler, günümüzden 700 yıl önce aklın, bilimin ışığıyla parlıyorlardı.

  Batı, o dönemlerde entelektüel olarak komadaydı. 6’ncı yüzyıldan itibaren Orta Çağ denilen karanlık döneme girdiği için medeniyet dediğimiz kavramın da çok uzağındaydı. Şirazi’nin şöhreti, birçok disiplinde uzman olması ve birçok alanda kıymetli eserler vermesidir. Bir taraftan teorik ve pratik olarak tabiplik çalışmış, İbn-i Sina’nın tıp konusundaki temel eserini değerlendirmiş, diğer taraftan Gazzali sonrası büyük tahribata uğramış olan İbn-i Sina‘nın felsefesini tasavvufi yaklaşımlarıyla yeniden canlandırmaya çalışmıştır” dedi.

  Sempozyuma, TBMM Başkanı Şentop ile birlikte Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ile çok sayıda akademisyen katıldı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler