TRY - Türk Lirası
EUR
18,3236
USD
18,0926
GBP
21,7143
CNY
2,6651
31.6 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
36 C
İzmir
18 Ağustos 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamSel başlayınca yükseğe çıkıp geçmesi beklenmeli

  Sel başlayınca yükseğe çıkıp geçmesi beklenmeli

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  AKUT Genel Başkanı Recep Şalcı, küresel iklim değişikliği nedeniyle yurt genelinde afetlerin arttığını belirterek, “15 santimetre yüksekliğindeki su bir insanı çok rahat sürükleyebilir, 30 santimetre yüksekliğindeki su ise bir aracı çok rahat götürebilir. O yüzden sel başlayınca yükseğe çıkıp geçmesi beklenmeli” dedi.

  AKUT Genel Başkanı Şalcı, küresel iklim değişikliği nedeniyle yurt genelinde afetlerin artış gösterdiğini dile getirerek, afet öncesi ve afet anında yapılması gerekenler konusunda uyarılarda bulundu. Küresel anlamdaki iklim değişikliğinin Türkiye’de de ciddi değişimler yaşanmasına neden olduğunu anlatan Şalcı, AKUT’un bu durumlara uyarak uyguladığı eğitimlerle olası afetlere hazır durumda olduğuna değindi.

  Sel baslayinca yuksege cikip gecmesi beklenmeli 1 - yaşam - haberton
  Sel başlayınca yükseğe çıkıp geçmesi beklenmeli

  ‘SUDA HAREKET ETMEMEK EN TEMEL KURAL’

  Olası selde sıklıkla yapılan hataların başında yer değiştirmek geldiğini söyleyen Şalcı, “Olası bir sel felaketi öncesinde öncelikle hava durumunu çok iyi tahmin etmeleri gerekiyor. Eğer hava durumu için meteoroloji o alanda alarm veriyorsa AFAD da artık bu konuda telefonlardan mesaj göndermeye başladı. Öncelikle insanların bölgede kendi güvenliklerini almaları gerekiyor. Bu güvenliği aldıktan sonra yüksek bir yere geçilmesi gerekiyor.

  En çok yapılan hatalardan biri ise sel başladığı andan itibaren suda hareket etmemek en temel kural çünkü su çok güçlü. 15 santimetre yüksekliğindeki bir su bir insanı çok rahat bir şekilde sürükleyebilir, 30 santimetre yüksekliğindeki bir su ise bir aracı çok rahat götürebilir. O yüzden sel başlayınca yükseğe çıkıp geçmesi beklenmeli. Daha sonra ise onların tahliyeleri bir şekilde gerçekleşecektir. Güvenli bölgeye alınacaklardır ama suda hareket etmemek özellikle araçla hareket etmemek buradaki en temel nokta” dedi.

  Sel baslayinca yuksege cikip gecmesi beklenmeli 2 - yaşam - haberton
  “15 santimetre yüksekliğindeki su bir insanı çok rahat sürükleyebilir, 30 santimetre yüksekliğindeki su ise bir aracı çok rahat götürebilir. O yüzden sel başlayınca yükseğe çıkıp geçmesi beklenmeli”

  ‘GÜÇLÜ ARAMA-KURTARMA EKİBİ YETİŞTİRDİK’

  Yurt genelinde her türlü afete karşı hazır olduklarını söyleyen Şalcı, şöyle konuştu:

  “Türkiye küresel iklim değişikliğiyle birlikte klimatolojik kökenli afetleri yakından hissetmeye başlıyor. Gençliğimizde çok söylenen ‘İklim değişecek, Türkiye bundan etkilenecek’ kısmı artık etkilenecek aşamasını geçip, etkilenen zamana geldik. Günümüzde ülkemizde iklim kökenli afetleri yaşıyoruz. AKUT olarak biz de 2016-2017 yılından itibaren bu alandaki arama-kurtarma faaliyetlerimizi yoğun bir şekilde hazırlık olarak gerçekleştirdik. Öncelikle Karadeniz Bölgesi’nde ekiplerimizi sel afetine karşı hem eğitim olarak hem de donanım olarak hazırladık. Bu alanı daha da genişleterek Türkiye genelinde AKUT olarak güçlü bir arama-kurtarma ekibi yetiştirdik.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler