27.2 C
Ankara
27.3 C
İstanbul
28 C
İzmir
Perşembe, Ağustos 5, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamSeferihisar'da JES için ağaç kesimi tepkisi

  Seferihisar’da JES için ağaç kesimi tepkisi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Seferihisar’da JES için ağaç kesimi tepkisi; Köylüler Orhanlı Mahallesi’nde Jeotermal Enerji Santrali alanı için 21 ağacın kesildiğini belirtti.

  İzmir’in Seferihisar ilçesinin kırsal Orhanlı Mahallesi’nde Jeotermal Enerji Santrali (JES) projesi için enerji sektöründe faaliyet gösteren özel bir firma iddiaya göre 21 ağaç kesti. Kesilmeyen 4 zeytin ağacı ise kurudu. Ağaçların kesildiği alanda toplanan köylüler, durumu protesto ederek, “Zeytin katliamına izin vermeyeceğiz. Köyümüzde JES’e hayır” dedi.

  Seferihisar’ın kırsal Orhanlı Mahallesi’nde bir firma tarafından yapılmak istenen JES projesine karşı köy halkı bir araya gelerek, tepki gösterdi. JES alanı için 21 ağacın kesildiğini belirterek protesto eden köylüler, şirket yetkililerine çağrıda bulundu. Düzenledikleri basın açıklamasına Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay ve çok sayıda çevre platformlarından temsilciler katıldı. ‘Zeytin katliamına izin vermeyeceğiz’ yazılı pankart taşıyan topluluk, sıklıkla “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” ve “Zeytinime dokunan eller kırılsın” sloganları attı.

  ‘KÖYLÜLERİ KANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR, BİZE YALAN SÖYLÜYORLAR’

  Seferihisar'da jes için ağaç kesimi tepkisi
  Seferihisar’da JES için ağaç kesimi tepkisi

  Köylülerden Salise Kaya (49), “Bu topraklar bizim atalarımızdan kaldı. Bize nasıl atalarımızdan kaldıysa biz de çocuklarımıza bu ağaçları bırakmak istiyoruz. Jeotermal, köyümüzde istemiyoruz. Köyümüzden gitsinler. Doğamızın, ağaçlarımızın, suyumuzun çocuklarımıza kalmasını istiyoruz. Köylüleri kandırmaya çalışıyorlar, bize yalan söylüyorlar. Biz inanmıyoruz, zeytin katliamına izin vermeyeceğiz” dedi. Köy halkından Nurgül Ener ise, “Bu ağaçlara nasıl kıydılar, hiç mi içleri sızlamadı? Biz zeytinyağı olmadan tenceremizi kaynatamayız. Kaç yıllık ağaçları kestiler. Bu ağaçlardaki zeytinleri ağustos ayında toplayıp, kırma zeytin yapacaktık. Çok üzgünüz ama sonuna kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

  Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ise, “Köylünün her zaman yanındayım. Bugün de onlarla birlikteyim. JES projesine asla izin vermeyeceğiz. Mücadelemiz devam edecek” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler