TRY - Türk Lirası
EUR
17,6353
USD
17,1919
GBP
20,5768
CNY
2,5635
23.7 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanSedef Kabaş serbest bırakılmalıdır

  Sedef Kabaş serbest bırakılmalıdır

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “Sedef Kabaş serbest bırakılmalıdır, ifade özgürlüğü güvence altına alınmalıdır” dedi.

  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin: “Gazetecilik suç değildir. Her suç işleyen gibi gazeteciler de yargılanabilir. Unutulmamalıdır ki hukuku çiğneyenler, yasaları ve demokrasiyi ayaklar altına alıp topluma kin ve düşmanlık tohumları ekenler de bir gün yargılanacaktır.”

  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasına tepki gösterdi, ifade özgürlüğü vurgusu yaptı. Bilgin, yaptığı açıklamada Kabaş’ın bir an önce serbest bırakılması talebini dile getirdi. 

  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin’in açıklaması şöyle:

  “Gazeteci Sedef Kabaş’ın Tele 1 televizyonu canlı yayınında kullandığı ifadeler nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle sabaha karşı gözaltına alınıp tutuklanması kabul edilemez. Toplumdaki kamplaşmayı körükleyip bundan siyasi çıkar elde etmeye çalışanlar Kabaş’ın sözleri üzerinden yeni bir ayrımcılık ve saldırganlık dalgası başlatmıştır.

  Yaşamı toplumun gözü önünde geçen, gittiği her yerde tanınan bir televizyoncunun ifadesini almak yerine sabaha karşı evinin basılması tüm gazetecilere açık bir gözdağıdır. Vazifeleri yasayla belirlenmiş devlet görevlilerinin sabaha karşı bir gazetecinin kapısına dayanması hiçbir demokraside görmezden gelinemez. İktidara eleştirel yaklaşan tüm gazeteciler birer düşman gibi mi muamele görecektir? Ters kelepçe takanlar ve taktıranlar bir gün hukuk önünde bu ayıbın hesabını verecektir.

  Gazetecinin hakaret ettiği iddia edilen kişi Cumhurbaşkanı olunca, Adalet Bakanı da yargı bağımsızlığının kâğıt üzerinde kaldığını doğrularcasına yargılamayı etkileyebilecek şekilde görüş beyan etmekten çekinmemiştir.

  Sonuçta gazeteci Kabaş bu atmosferde tutuklanmıştır. Zorunlu durumlarda uygulanması gereken bir tedbir olmasına karşın tutuklama bir ceza aracına dönüşmüştür. Bu kadar göz önündeki bir gazetecinin, kaçabileceği gerekçesiyle tutuklu yargılanması demokraside kabul edilmesi mümkün olmayan bir uygulamadır.

  Gazetecilik suç değildir. Her suç işleyen gibi gazeteciler de suç işlediklerinde yargılanabilirler. Unutulmamalıdır ki hukuku çiğneyenler, yasaları ve demokrasiyi ayaklar altına alıp toplumu her gün ayrıştıran, kin ve düşmanlık tohumları ekenler de bir gün yargılanacaktır.

  Türkiye’de basın ifade özgürlüğünün hiçbir güvencesi kalmamıştır. İfade özgürlüğü güvence altına alınana kadar hiçbirimiz özgür olamayız. Gazeteci Sedef Kabaş’ın yaptığı yorumlar nedeniyle tutuklanması basın ve ifade özgürlüğünün apaçık ihlalidir. Bu tavır tüm gazetecilere yönelik bir gözdağıdır. Sedef Kabaş serbest bırakılmalıdır!”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler