TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanSeçkin gözlemci gününün gündüz safhası başladı

  Seçkin gözlemci gününün gündüz safhası başladı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük planlı tatbikatlarından ‘Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’nın seçkin gözlemci gününün gündüz safhası başladı. Seçkin gözlemci gününün ilk kısmı, gece faaliyetlerinin yapıldığı bölümle tamamlandı. Tatbikata bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılması bekleniyor. 

  İzmir’in Seferihisar ilçesinde, Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’ndeki tatbikatın ikinci günü, gündüz safhasıyla saat 08.50’de; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve diğer ülkelerden seçkin gözlemcilerin katılımıyla başladı. Tatbikatın saat 11.00’den sonraki bölümüne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bildirildi.

  Seckin gozlemci gununun gunduz safhasi basladi 1 - öne çıkan - haberton
  Seçkin gözlemci gününün gündüz safhası başladı

  Deniz top ateş desteğiyle kara bombardımanı yapılmasıyla başlayan tatbikatta, amfibi harekatını destekler nitelikteki topçu ve havan atışları yapıldı ardından Sikorsky tipi helikopter obüsü, CH-47 helikopteri ise mühimmat konteynerini hedeflenen bölgeye taşıdı. Senaryo kapsamında yaralanan personel, helikopter ile seyyar sahra hastanesine tahliye edildi ve ardından amfibi hücum harekatına yönelik yakın hava desteği sağlandı.

  Amfibi harekat kapsamında makineli tüfek ve RPG 7 R/A atışları yapıldı. Yine amfibi hedef sahasındaki düşman denizaltısı, Sikorsky helikopterlerin daldırdığı sonar ile tespit edilerek, talim torpidosu atışı yapıldı ve denizaltı yüzeye çıkarıldı. Bu sırada amfibi harekatını desteklemek için belirlenen hedeflere topçu atışları yapıldı. Hava Kuvvetleri’ne bağlı unsurlar, hava muharebe devriyesi görevini gerçekleştirdi.

  Seckin gozlemci gununun gunduz safhasi basladi 2 - öne çıkan - haberton
  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük planlı tatbikatlarından ‘Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’nın seçkin gözlemci gününün gündüz safhası başladı.

  Senaryo kapsamında, karadaki hedeflere ulaşmak için yamaç çökertmesi yapıldı, yerli ve milli silahlar AKSAR ve İYGAS sistemleri kullanılarak mayınlı saha temizlenip, tel engellerden geçit açıldı. Amfibi hücum harekatı, Heybeliada ve Büyükada korvetlerinden 6 kilometreden yapılan 76 mm top atışları, ABD ve Türk bataryalarının birleşik yaptığı obüs, keskin nişancı ve havan atışları ile desteklenirken, mayın avlama gemisinin (MAG) tespit ettiği mayın, otonom su altı aracı ve mayın harbi dalgıçları tarafından teşhis ve imha edildi. Keskin nişancı atışları, milli keskin nişancı tüfeği BORA ile yapıldı. Senaryo kapsamındaki harekat, taarruz helikopteri ile de desteklenerek, denizde arama- kurtarma ve sıhhi tahliye çalışması yapıldı. ,

  Seckin gozlemci gununun gunduz safhasi basladi 3 - öne çıkan - haberton
  Erdoğan’ın takip ettiği bölümünde, ilk olarak amfibi harekatını destekleyen ateşler kapsamında keşif, gözetleme ve ateş destek unsurları ile taarruz helikopterlerinin koordineli saldırısı yapıldı.

  TATBİKATIN FİİLİ BÖLÜMÜ SONA ERDİ

  Efes 2022 Tatbikatı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takip ettiği bölümünde, ilk olarak amfibi harekatını destekleyen ateşler kapsamında keşif, gözetleme ve ateş destek unsurları ile taarruz helikopterlerinin koordineli saldırısı yapıldı. Ardından, tespit edilen düşman zırhlı araçları, tanksavar atışları ile imha edildi.

  Amfibi hücum harekatına yakın hava desteği sağlanırken, zamana duyarlı ve yüksek değerlikli hedefe direkt görev harekatı ve himaye görevi faaliyeti yapıldı, keskin nişancılar kritik hedefleri etkisiz hale getirdi. Daha sonra senaryo kapsamında belirlenen hedeflere Akıncı TİHA, Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA), top ve havan ateşleri gerçekleştirildi. Tank ateşlerinin ardından hedeflere Akıncı tarafından MAM-L füzesi atılırken, meskun mahal muharebesi senaryosunda tünel tespit cihazı, mayın ve EYP tespit ve imha araçları kullanıldı. Tatbikatın fiili bölümü bu faaliyetlerle sona erdi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler