TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarSaygıyı hak etmek

Saygıyı hak etmek

Mine Meriç
Mine Meriçhttps://haberton.com/
Mine Meriç, 1999 yılı Edirne doğumlu. Tekirdağ'da yaşıyor. Akdeniz Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunu. Tarihe, Irklara, Mitolojiye, Astrolojiye, Gökyüzüne meraklı. En büyük tutkusu yazı yazmak, ilkokul yıllarından beri şiir, kompozisyon, hikayeler gibi türleri yazmayı seviyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Nedir saygı neden saygı bu kadar önemlidir? Ya da şöyle diyelim kime göre saygısızlık neye göre saygısızlık? Saygıyı hak etmek nedir?

Gençler neden yaş olarak kendinden büyüklere hak etmese de saygı duymalıdır?

Saygı sevgiden büyük bir kavramdır, karşıladıkları sevgiyi de içinde barındırır. Sevgi duymadığın birine saygı duyabilirsin ama saygı duymadığın birini sevemezsin. Saygıyı hak etmek bu yüzden önemlidir. Her zaman herkes saygıyı hak etmez. Gerek davranışlarıyla tavırlarıyla ilgili olsun gerek konuştuklarıyla bazı insanlar saygıyı anlamazlar. Saygıyı tanımlayamadıkları için saygı duymayı ya da hak etmeyi bilmezler. Anlam olarak tanımlamak değil asıl mesele içselleştirmek, saygı istiyorsan önce karşı tarafa göstermelisin.

Mesela neden sadece sokakta gördüğüm çok yakın olmadığım birine saygı duymak zorundayız? Sadece yaşla mı ilgili yoksa tecrübesiyle mi peki ya bizden tecrübeli değilse o zaman ne olacak? Sokakta görüp saçma sapan sorularıyla bizi rahatsız eden belki işimizi aksatmamıza neden olan birine saygı duymak gerekir mi? Sorular sordukça sizin de çevrenizde böyle insanlar olduğu aklınıza geliyordur.

Belki kültürel belki toplumsal olarak saygı duymamız gerektiği bize öğretilmiş olsa da kişileri bizim belirlememiz gerektiğine inanıyorum. Sevmediğimiz birine saygı duymak gerekmez. Önce bize ve çevresine davranışı önemlidir yani hak edip etmediği önemlidir.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler