TRY - Türk Lirası
EUR
15,2213
USD
13,4772
GBP
18,2044
CNY
2,1319
-5 C
Ankara
-0.1 C
İstanbul
3.5 C
İzmir
26 Ocak 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatHüsn-i Hat, UNESCO Kültürel Miras Listesi'nde

  Hüsn-i Hat, UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Hüsn-i Hat’ sanatının Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından insanlığın ortak mirası ilan edildiğini duyurdu.

  Hüsn-i hat, unesco kültürel miras listesi'nde
  Hüsn-i Hat, UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde

  Böylece, Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiği ve insanlığın ortak mirası ilan edilen unsur sayısının 21’e yükseldiği belirtildi.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk süsleme sanatlarından ‘Hüsn-i Hat’ bu yıl küresel koronavirüs salgını nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleştirilen UNESCO Hükümetlerarası 16’ncı Komite Toplantısı’nda gündeme alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı dosya ile Türkiye adına aday gösterilen ‘Hüsn-i Hat’ sanatı, 13 Aralık’ta başlayan toplantının bugünkü oturumunda UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne kaydedildi. 

  Türkiye bugüne kadar, ‘Meddahlık’, ‘Mevlevi Sema Töreni’, ‘Aşıklık Geleneği’, ‘Nevruz (Çok Uluslu)’, ‘Karagöz’, ‘Geleneksel Sohbet Toplantıları’, ‘Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali’, ‘Alevi-Bektaşi Ritüeli: Semah’, ‘Tören Keşkeği Geleneği’, ‘Mesir Macunu Festivali’, ‘Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği’,

  ‘Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı’, ‘Geleneksel Çini Ustalığı’, ‘İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü (Çok Uluslu)’, ‘Bahar Kutlaması: Hıdrellez (Çok Uluslu)’, ‘Islık Dili’, ‘Dede Korkut Mirası: Destan Kültürü, Halk Masalları ve Müzik’, ‘Geleneksel Türk Okçuluğu’, ‘Geleneksel Zeka ve Strateji Oyunu: Mangala’ ve ‘Minyatür Sanatı’ unsurlarını Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdi. Şimdi sırada, ‘Çay Kültürü’, ‘Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği’, ‘Nasreddin Hoca Fıkralarını Anlatma Geleneği’ ile ‘İpek Böcekçiliği ve Dokuma İçin İpeğin Geleneksel Üretimi’ var. Bu dosyalar da 2022 yılı döngüsünde UNESCO tarafından değerlendirmeye alınacak.

  Kültürel Miras Listelerine en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasında yer alan ve daha önce iki kez UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hükümetlerarası Komitesi üyeliğini gerçekleştiren Türkiye, somut olmayan kültürel miras alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla UNESCO nezdinde örnek ülkelerden biri olarak gösteriliyor.

  UNESCO Hükümetlerarası 16’ncı Komite Toplantısı, 18 Aralık’ta sona erecek ve 180 ülkeden seçilen 24 komite üyesi, toplantı boyunca 45 ülkeden gelen başvuru dosyalarını inceleyecek.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler