TRY - Türk Lirası
EUR
11,3383
USD
9,7300
GBP
13,4060
CNY
1,5244
RUB
0,1390
9.8 C
Ankara
13.5 C
İstanbul
17 C
İzmir
25 Ekim 2021, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamSavunma Sanayii Başkanı Erciyes Üniversitesi'nde

  Savunma Sanayii Başkanı Erciyes Üniversitesi’nde

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Erciyes Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi

  Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Kayseri’de, Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) öğrencilerle bir araya geldi. Prof. Dr. Demir, “Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında başarılı çalışmalarıyla TURKOVAC aşısı konusunda önemli mesafeler kaydeden üniversitemizi, bu başarılarından dolayı da tekrar tebrik ediyorum” dedi.

  ‘Savunma Sanayii Üniversite Buluşmaları’ kapsamında Erciyes Üniversitesi’ne gelen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ilk olarak stantları gezerek öğrencilerin hazırladığı projeleri inceledi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış’ı makamında ziyaret eden Demir, üniversitenin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Demir, ardından ERÜ Senato Salonu’nda düzenlenen ‘Savunma Sanayii Üniversite Buluşmaları’ etkinliğine katıldı.

  Savunma sanayii baskani erciyes universitesinde 2 - yaşam - haberton
  Savunma Sanayii Başkanı Erciyes Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi

  Etkinliğe Demir’in yanı sıra rektör Prof. Dr. Çalış, Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları Mustafa Murat Şeker ile Harun Çelik, ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Kılıç, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ile öğrenciler katıldı. Etkinlikte konuşan Prof. Dr. şunları söyledi:

  “Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında başarılı çalışmalarıyla TURKOVAC aşısı konusunda önemli mesafeler kaydeden üniversitemizi, bu başarılarından dolayı da tekrar tebrik ediyorum. TURKOVAC aşımız ile üniversitemiz adını duyurdu. Ortaya çıkan her ürün, her başarı bir isim duyurmasına yol açacak ama ürüne giden başarıya giden yolda, altta çok sayıda emek ve çalışma var. Bu çalışma da bir kumaşın dokunması gibi ince ince işleme oluyor. Bu ince ince işlemenin de kaynağı, gençlerimiz çünkü yarınları sizinle beraber inşa edeceğiz.”

  Öğrencilere de seslenen Prof. Dr. Demir “Bizler de sizin gibi öğrenci olduk, üniversite sıralarından geçtik. Şu anda sizlerin önündeki bu imkanlar gerçekten heyecan verici. Bir şey yapabilmek, elinizle dokunabilmek, ekip oluşturabilmek; bunlar ilerde daha da iyi anlayacağınız büyük değerler oluşturuyor. Burada bizlere düşen görev ise sizin bu yolculuğunuzda, bu gayret ve heyecanınızda önünüze çıkması muhtemel engelleri kaldırmak, teşvik etmek ve amaca giden yolda yarının büyük Türkiye’sinde, küresel güç olan Türkiye’sinde hep beraber inşa edebilmek” diye konuştu.

  ‘TÜRKİYE, SAVUNMA SANAYİSİNDE DÜNYA DEVLERİYLE YARIŞIR KONUMA GELDİ’

  Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlenen Savunma Sanayii İl Buluşmaları Toplantısı’na; Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ve sanayiciler katıldı. Toplantıda konuşan Savunma Sanayii Başkanı Demir, “Savunma sanayisi buluşmalarını Savunma Sanayii Başkanlığı’mız öncülüğünde ana yüklenici firmalarımızla birlikte savunma sanayisinde hem mevcutta iş yapan firmaların olduğu hem de potansiyel olarak gördüğümüz illerde yapıyoruz. 

  Bu buluşmalarımızın en büyük amacı ana yüklenici, alt yüklenici ve KOBİ’ler arasındaki uyum, işbirliğinin geliştirilmesi, sorunları ve çözüm yollarını bulmaya çalışmaktır. İstiklal ve istikbalimiz için katma değer sağlayacak her iş adamımız bizim için çok önemli. Bu vesile ile güçlü Türkiye yolunda emin adımlar atacağız. İstiklal ve istikbal mücadelemizin en uç noktası savunma sanayimizdir” diye konuştu.

  Savunma sanayisindeki gelişmelere değinen Demir, “Savunma sanayimizin gelişmesi sanayimizin alt sektörlerine de ciddi katkılar sağlamaktadır. Türkiye artık küresel güç olma vizyonu doğrultusunda önemli adımlar atıyor. Savunma sanayisi fuarımıza dünyanın dört bir yerinde katılımcı geldi. Savunma sanayisindeki çalışmalarımızı gören birçok savunma firması bizi pazar olarak görmekten vazgeçmişler. Bu bizim içim çok iyi bir durum. Türkiye, savunma sanayisinde bugün dünya devleriyle yarışır konuma gelmiştir. Savunma sanayimizdeki son gelişmelere baktığımız zaman 5 yıl öncesine kadar hiçbir seviyede hava savunma sistemimiz yokken bugün Korkut, Sungur, HİSAR A+, HİSAR O+ sistemlerimizi hizmete sunduk” dedi. 

  Savunma sanayii baskani erciyes universitesinde 5 - yaşam - haberton
  ATAK Faz-2 helikopterlerimiz güvenlik güçlerimizin gücüne güç kattı

  ‘MEHMETÇİĞE PRATİK ÇÖZÜMLER SAĞLADIK’

  Savunma sanayisinde yapılan çalışmalarla ilgili de Demir, “MİLGEM’ler, amfibi gemiler, sismik araştırma gemisi, çeşitli seviyede gemi ve botları yerli ve milli imkanlarla ürettik. ATAK Faz-2 helikopterlerimiz güvenlik güçlerimizin gücüne güç kattı. Taşınabilir mühimmat sistemleri, ergonomik el bombası ekipmanları, yüksek kapasiteli şarjör, katlanabilir mayın dedektörü, EYP’ye karşı etkili karıştırıcı-köreltici sistemleri ile sahada Mehmetçiğe pratik çözümler sağladık. Kısa bir sürede elde edilen bütün bu başarılar, başta Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği ve karar alma süreçlerindeki desteği ve savunma sanayi ekosisteminin gayretleri sayesinde elde edilmiştir” diye konuştu. 

  Tam bağımsız savunma sanayisi hedefleri için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Demir, “Kayseri, makine üretimi kabiliyeti anlamında, takım tezgahları başta olmak üzere birçok makine üretimi konusunda uzmanlaşmıştı. O zaman çevresinde kümelenen sanayicilerimiz şimdi belirli bir olgunluğa geldi ve yurt dışına ihraç edebilen makine üretimleri gerçekleştirmekteler. Kayseri’miz bölgesel olarak makine üretimi konusunda organize olabilir. Özellikle takım tezgahları üretimini başkanlık olarak çok önemsiyoruz. Bu konuda yerli ve milli çözümlerin oluşmasını istiyor, akabinde sanayimizin yerli üretim takım tezgahlarının kullanımını teşvik edecek mekanizmalar geliştirmeyi planlıyoruz” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler