TRY - Türk Lirası
EUR
20,209
USD
18,831
GBP
22,757
CNY
2,775
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerSarıkamış'ta 'Seçkin Gözlemci Günü' tatbikatı

Sarıkamış’ta ‘Seçkin Gözlemci Günü’ tatbikatı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı kış tatbikatının ‘Seçkin Gözlemci Günü’nü, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da takip edecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) planlı tatbikatlarından ‘Kış Tatbikatı-2023’, 18 Ocak’ta Kars’ın Sarıkamış ilçesinde başladı. Almanya, Azerbaycan, İngiltere dahil 17 ülkeden katılımcının yer aldığı tatbikat, milli ve yabancı unsurların katılımıyla cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı kış tatbikatı olma özelliğini taşıyor. 

Sarikamista seckin gozlemci gunu tatbikatis - yerel haberler - haberton
Sarıkamış’ta ‘seçkin gözlemci günü’ tatbikatı

Müşterek harekatın gerçekleştirilmesinde iş birliği ve koordinasyonun sağlanması, envanterde bulunan, envantere yeni giren veya savunma sanayi firmalarınca geliştirilmekte olan harp silah ve araçlarının performansının denenmesinin amaçlandığı tatbikatta; tank bölükleri, topçu bataryaları, keskin nişancı timleri, Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, komandolar ve helikopterler görev alıyor. Şiddetli soğuklarda atış dahil muharebe imkan ve kabiliyetlerinin denenmesi, kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, ikmal ve bakım faaliyetlerinde eğitim seviyesinin geliştirilmesi ile komuta kontrol sistemlerinin işletilmesinin sağlanması da tatbikatın diğer amaçları arasında bulunuyor.

2 Şubat’a kadar sürecek tatbikatın ‘Seçkin Gözlemci Günü’nün, Milli Savunma Bakanı Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesinin de takip etmesi planlanıyor. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler