TRY - Türk Lirası
EUR
20,239
USD
18,832
GBP
22,768
CNY
2,776
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerAlmanya, Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya verecek

Almanya, Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya verecek

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Almanya Hükümeti resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Federal hükümet, Ukrayna silahlı kuvvetlerine Leopard 2 tankları sağlamaya karar verdi” denildi.

Almanya Hükümeti’nden yapılan açıklamada, kararın, Avrupa’daki ve uluslararası diğer ortaklarla yapılan yoğun istişarelerin sonucu olarak alındığı ifade edildi. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, “Bu karar, Ukrayna’yı elimizden gelen en iyi şekilde destekleme şeklindeki iyi bilinen çizgimizi takip ediyor. Uluslararası düzeyde koordineli bir şekilde hareket ediyoruz” dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Alman hükümeti, ilk adım olarak 14 Lepoard 2 A6 tipi ana muharebe tankının Almanya Silahlı Kuvvetleri envanterinden gönderileceğini duyurdu. Açıklamada, diğer Avrupa ülkelerinin de ellerindeki Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya göndereceği aktarıldı. Ayrıca Ukrayna askerlerinin Almanya’da eğitim alacağı bilgisi de paylaşıldı.

POLONYA’DAN SCHOLZ’A TEŞEKKÜR

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Teşekkürler Şansölye Olaf Scholz. Leopard tanklarını Ukrayna’ya gönderme kararı, Rusya’yı durdurmak için büyük bir adım. Birlikte daha güçlüyüz” dedi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya’nın tank kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “NATO Müttefikleri ve dostlarının Ukrayna’ya ana muharebe tankları göndermesi doğru bir karar. Challenger 2’lerin yanı sıra Ukrayna’nın savunma ateş gücünü güçlendirecekler. Ukrayna’nın bu savaşı kazanması ve kalıcı bir barışı sağlaması için birlikte çabalarımızı hızlandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

STOLTENBERG: KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya’nın Leopard 2 kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Şansölye Scholz ve Almanya’nın diğer NATO Müttefikleri ve ortaklarıyla istişare halinde Ukrayna’ya Leopard 2 tankları sağlama konusundaki liderliğini memnuniyetle karşılıyorum. Savaşın kritik anında bu tanklar Ukrayna’nın kendini savunmasına, kazanmasına ve bağımsız bir ulus olarak galip gelmesine yardımcı olabilir” dedi.

Almanya, leopard 2 tanklarını ukrayna'ya verecek
Almanya, Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya verecek

ZELENSKİ’DEN TEŞEKKÜR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Almanya’nın kararının ardından yaptığı açıklamada, “Alman ana muharebe tankları, savunma desteğini ve eğitim görevlerini daha da genişletecek. Aynı zamanda bu ortakların benzer silahları tedarik etmesi için bir yeşil ışık. Az önce Olaf Scholz ile yaptığım bir görüşmede bu önemli ve zamanında alınan kararları duydum. Şansölyeye ve Almanya’daki tüm dostlarımıza içtenlikle minnettarım” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler