19.4 C
Ankara
22 C
İstanbul
20.7 C
İzmir
Pazar, Mayıs 16, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamSAR 9X yerli tabanca, ABD'de en iyi tabanca seçildi

  SAR 9X yerli tabanca, ABD’de en iyi tabanca seçildi

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Düzce’de bir silah fabrikası tarafından üretilen SAR 9X modeli tabanca, Amerika’nın en prestijli silah dergisinde en iyi tabanca seçildi

  Türkiye’nin seçkin birlikleri tarafından da kullanılan tabanca, düşük atış aksı sayesinde şahlanma kontrolü kolaylığı ile arka arkaya atışlarda merminin aynı yere gitmesini kolaylaştırıyor. 

  ÇEŞİTLİ TESTLERE TABİ TUTULDU

  Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) başlattığı ‘Özgün Yerli Tabanca Projesi’ kapsamında Düzce’de fabrikası bulunan Sarsılmaz Silah Sanayii, tamamı yerli olan bir tabanca geliştirilme kararı aldı. Bu kapsamda yerli ve milli olanaklarla SAR 9 serisinin bir versiyonu olan SAR 9X üretildi. Tabanca, seri üretime geçildikten sonra dünyanın birçok noktasında da satışa sunuldu.

  Özellikle Amerika Birleşik Devletleri pazarında yoğun ilgi gören silah, ABD’nin en prestijli ateşli silah dergilerinden biri olan On Target Magazine tarafından düzenlenen 2020 Editors’ Choice Award’da (Editörlerin Seçimi Ödülü) aday olarak gösterildi. Tabanca, alanında uzman Amerikalı editörler tarafından çeşitli testlere tabi tutuldu.

  Sar 9x yerli tabanca, abd'de en iyi tabanca seçildi
  SAR 9X yerli tabanca, ABD’de en iyi tabanca seçildi

  SAR 9X’in yanı sıra dünyanın önde gelen silah üreticilerinin en iyi tabancaları da değerlendirmeye alındı. Tabancalar, ABD silah dünyasının önemli isimleri tarafından çeşitli teknik ve dayanıklılığa yönelik testlerden geçirildi. Editörlerin yaptığı değerlendirmelerin ardından oylama sonucunda, SAR 9X, birinciliği elde etti. Böylece yerli ve milli tabanca SAR 9X ABD’de 2020 yılının en iyi tabancası seçilmiş oldu.

  50 BİN ATIMA KADAR DAYANIKLI 

  Sarsılmaz Silah Sanayii Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kızıltan, SAR 9X’in tamamen yerli ve milli imkanlarla yapıldığını ve 50 bin atım dayanıklılık sağladığını ifade ederek, “Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük pazarı. Bu pazarda çok etkin silah dergileri de var. ‘On Target Magazine’ adlı bir derginin organizasyonuyla, editörlerin yaptığı performans testleri sonucunda 2020 yılının en iyi tabancası seçildi.

  Sar 9x yerli tabanca, abd'de en iyi tabanca seçildi
  SAR 9X yerli tabanca, ABD’de en iyi tabanca seçildi

  Savunma Sanayii Başkanlığı’nın özgün ve yerli tabanca projesini başarıyla tamamlamış, 50 bin atım yapmış bir üründür. Bu ürün şu anda 200 binin üzerinde ordumuz, emniyet güçlerinde ve özel kuvvetlerde kullanılmaktadır. 25 metre içerisinden yapılan atışlarda verilen belli dağılım sınırları var. Bunları iklimleme testlerinde sıfır hata ile geçti. 50 bin atım çok zor bir dayanımdır.” dedi.

  ‘MAKİNELİ TÜFEK ÜRETİMİNE GEÇTİK’ 

  Makineli tüfek üretimi de yaptıklarını belirten Kızıltan, “2013 yılından itibaren önce ihracat, daha sonra da yerli olmak üzere kendi askeri kuvvetlerimize ve emniyet kuvvetlerine verilmek üzere makineli tabanca SAR 109T, SAR 223P, şu anda ikinci versiyonu olan SAR-56 hem ordumuzun hem de emniyet güçlerinin hizmetinde.

  Bununla beraber ülkemizin Savunma Sanayii Başkanlığı’nın projesi olan MPT-76’nın da üreticileri arasındayız. Son süreçte de esas büyük hamle olarak makineli tüfek üretimine geçtik. 7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT’nin de seri imalatına başladık. İlk teslimatımızı bu ay içerisinde yapacağız.” diye konuştu. 

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler