TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
25 Mart 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerSaint Pierre Kilisesi'nin istinat duvarı yıkıldı

Saint Pierre Kilisesi’nin istinat duvarı yıkıldı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde, Stauris Dağı’nın (Haç Dağı) batı yamacında yer alan ve ‘Dünyanın ilk mağara kilisesi’ olarak kabul edilen Saint Pierre Kilisesi’nin istinat duvarı yıkıldı. 

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde, Hatay’da dini toplantıların yapıldığı Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilen St. Pierre Kilisesi’nin istinat duvarı yıkıldı. 1963 yılında Papa VI. Paul tarafından “Hac yeri” ilân edilen St. Pierre Kilisesi de depremden etkilendi. Kilisenin istinat duvarı çöktü. 

Saint pierre kilisesinin istinat duvari yikildiz - haberler - haberton
Saint pierre kilisesi'nin istinat duvarı yıkıldı 2

Saint Pierre Kilisesi veya Aziz Petrus Kilisesi Stauris Dağı’nın batısında kayalara oyulmuş 13 metre derinliğinde, 9,5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşuyor. Antakya’daki ilk Hristiyanların gizli toplantıları için kullandıkları bu mağara, Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul ediliyor.

Hristiyanlığın Katolik, Ortodoks ve Protestanlık mezheplerine ayrılmadan önceki ilk kilisesi olarak da bilinen St. Pierre Kilisesi’nin duvarındaki hasar havadan görüntülendi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler