TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerSağlık-Sen Başkanı, yasa teklifini değerlendirdi

  Sağlık-Sen Başkanı, yasa teklifini değerlendirdi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin TBMM’ye sunulan yasa teklifi ile ilgili, “Maddeleri görünce daha net konuşabiliriz. Eğer bizim taleplerimizin tersi bir durum söz konusu olursa, mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.

  Memur-Sen Genel Merkezi’nde Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş ve yönetim kurulu üyeleri, ‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

  Sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarının başında şiddetin geldiğini belirten Durmuş, Sağlık Bakanlığının uğraşları ve Adalet Bakanlığının destekleriyle sağlıkta şiddetin katalog suçlar arasına girdiğini hatırlattı. Düzenlemenin önemli olduğunu belirten Durmuş, kanunların kendi başına yeterli olmayacağını söyledi.

  Sağlıkta şiddetin ortadan kalkabileceğine inandıklarını dile getiren Sağlık-Sen Başkanı, “Yapılan düzenlemeleri önemli buluyoruz. Ancak şiddeti körükleyen sorunlar da ortadan kalkmalı. Bunun için de çalışmalar yapılmalı. Sağlık kuruluşlarında devletin varlığı daha çok hissettirilmeli. Her ay yayınladığımız raporlarla, sağlıkta şiddete karşı toplumsal bir duyarlılık yarattık. Bu duyarlılığı daha da fazla artırmak için devlet nezdinde de çalışmalar yapılmalıdır” dedi.  

  Saglik sen baskani yasa teklifini degerlendirdi 1 - yerel haberler - haberton
  Sağlık-Sen Başkanı, yasa teklifini değerlendirdi

  ‘EK GÖSTERGE ARTIŞI İÇİN KANUN TEKLİFİNİ GÖRMEMİZ GEREK’

  Memur-Sen olarak 3600 ek göstergenin kapsamının geniş tutulması ve her çalışanın bu haktan yararlanması gerektiğini tüm platformlarda dile getirdiklerini kaydeden Sağlık-Sen Başkanı, şunları söyledi:

  “Talebimizin karşılık bulduğu bir düzenlemeyi Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Her bir kamu çalışanın ek göstergesinde 600 puanlık yükseliş oldu. Düzenleme ile ilgili yasa teklifinin meclise gelmesini bekliyoruz. Maddeleri görünce daha net konuşabiliriz. Eğer bizim taleplerimizin tersi bir durum söz konusu olursa, mücadelemizi devam ettireceğiz. Sağlık çalışanlarının özlük ve mali haklarıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine gelen yasa teklifi ile ilgili daha önce açıklanan düzenlemeye karşı çıktık.

  Sağlık çalışanlarının döner sermayeye bağlı çok büyük sorunları var. Sendika olarak bizim temel yaklaşımımız tüm sağlık çalışanlarının ücretinin yükseltilmesi ve tavan ücretlerinin artırılması. Bizler her platformda, performansa bağlı ücret sistemini doğru bulmadığımız söyledik. Farklı hastanelerde çalışan ama aynı işi yapan sağlık çalışanları birbirinden farklı ücret alıyor. Biz bu konuda adalet istedik. Merkezi ödeme sistemini talep ettik. Bireysel performans sisteminin hayata geçmesini istedik. Bu taleplerimizin karşılık bulduğu bir yasa teklifi var.

  Sağlık çalışanlarını memnun edecek, adaleti sağlayacak bir düzenlemeden bahsedebiliriz. Ancak, ikincil düzenlemeler de çok önemli. Uygulamaya geçerken yönetmeliklerin yasanın içeriğini negatif yöne çevirmesi ihtimali endişesini de yaşıyoruz. Bu durumda, itirazlarımızı yaparak mücadelemize devam ederiz. Sağlık çalışanları arasında adalet sağlanmalı. Sağlık-Sen olarak hekiminden hemşiresine tüm sağlık çalışanlarının haklarını savunuyoruz. Tüm sağlık çalışanlarımızın meselelerine bütüncül yaklaşıyoruz ve sorunlarını çözmek için mücadele ediyoruz.”

  ‘ATAMA BEKLEYEN 600 BİN MEZUN VAR’

  Sağlık çalışanlarının sorunlarının temelinde istihdam yetersizliği olduğunu vurgulayan Durmuş, ulusal ve uluslararası verilere göre Türkiye’de bir hemşirenin 4 hemşirenin işini tek başına yaptığını söyledi. Sağlık çalışanlarının ortalama 13 saat çalıştığını belirten Durmuş, “Çalışanların iş yaşamı ile aile ve sosyal yaşamlarının uyumlu hale getirilmesinin gereklidir. Her yıl sağlıkta 60-70 bin istihdam yapılması gerekiyor. Şiddetin ve sorunların temel unsurunun iş yoğunluğu. Atama bekleyen 600 bin sağlık mezunu var. Sağlık hizmetinin nitelikli yürütülmesi için de istihdamın önemlidir” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler