TRY - Türk Lirası
EUR
20,209
USD
18,831
GBP
22,757
CNY
2,775
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerRusya'nın Berlin Büyükelçisi: Tehlikeli bir karar

Rusya’nın Berlin Büyükelçisi: Tehlikeli bir karar

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Sergei Nechayev, Almanya’nın Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarını gönderme kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu son derece tehlikeli karar çatışmayı yeni bir düzeye taşıyor” dedi.

Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Nechayev, Büyükelçiliğin resmi internet sitesinden yayımladığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Bu son derece tehlikeli karar çatışmayı yeni bir düzeye taşıyor ve Alman siyasetçilerin, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin buna dahil olmak istemediğine dair açıklamalarıyla çelişiyor. Ne yazık ki bu tekrar tekrar oluyor. Bir kez daha, en yakın müttefikleri gibi Almanya’nın da Ukrayna krizinde diplomatik bir çözümle ilgilenmediğine ve Kiev rejimini daha ölümcül silahlarla donatmaya hazır olduğuna ikna olduk. Kırmızı çizgiler geçmişte kaldı.”

“ALMAN TANKLARI, TEKRAR ‘DOĞU CEPHESİNE’ GİDİYOR”

Nechayev, İkinci Dünya Savaşı’nda yaşananlara işaret ederek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Berlin’in kararı, Büyük Vatanseverlik Savaşı (İkinci Dünya Savaşı) sırasında Nazizmin korkunç, zamansız suçları için halkımıza karşı tarihi sorumluluğu tanımayı nihai olarak reddetmesi, savaş sonrası Rusya ve Almanya arasındaki uzlaşmanın zorlu yolunun unutulmaya sevk edilmesi anlamına gelir. Almanya liderliğinin onayıyla, Alman haçlı muharebe tankları yeniden ‘Doğu Cephesi’ne gönderilecek, bu da kaçınılmaz olarak sadece Rus askerlerinin değil, sivil halkın da ölümüne yol açacaktır. Berlin, bu kararı, yüzbinlerce Sovyet vatandaşının hayatını kaybettiği Leningrad ablukasının kırılmasının 80’inci yıldönümünde aldı. Karşılıklı güvenin kalıntılarını yok ediyor, zaten içler acısı durumda olan Rus-Alman ilişkilerinde onarılamaz bir hasara yol açıyor, öngörülebilir gelecekte normalleşme olasılıkları konusunda şüphe uyandırıyor.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler