TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
14.2 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
2 Ekim 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerSpor HaberleriPolonyalı dağcılardan Süphan Dağı'na zirve tırmanışı

Polonyalı dağcılardan Süphan Dağı’na zirve tırmanışı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Bitlis’in Adilcevaz ilçesine gelen, 5’i kadın 12 kişilik Polonyalı dağcı ekibi, deniz seviyesinden 4 bin 58 metre yükseklikteki Süphan Dağı’na zirve tırmanışı gerçekleştirdi.

Aydınlar beldesinden tırmanışa geçen dağcılar, önce 2 bin 200 metre yüksekliğindeki At Yaylası’na kamp kurdu. Gece tırmanışa devam eden, Van Patika Doğa Sporları Kulübü Derneği Genel Sekreteri Yusuf İpin yönetimindeki dağcılar, Süphan Dağı’nın zirvesine çıktı. 11 saatlik zorlu tırmanışla dağcılar, zirvede toplu fotoğraf çektirip, 4 bin 58 metreden Van Gölü ve güneşin doğuşunu izledi. Dağcılar, daha sonra Ağrı Dağı tırmanışı için kente hareket etti.

Polonyali dagcilardan suphan dagina zirve tirmanisi 1 - spor haberleri - haberton
Polonyalı dağcılardan süphan dağı’na zirve tırmanışı

Van Patika Doğa Sporları Kulübü Derneği Genel Sekreteri İpin, Süphan Dağı’nın zirvesine başarıyla tırmanış gerçekleştirdiklerini belirterek, “Polonya’dan ülkemize gelen dağcı arkadaşlarımızla birlikte Süphan Dağı’nın zirvesine zorlu bir tırmanış gerçekleştirdik. Süphan Dağı zirve tırmanışımızı 11 saatlik yürüyüş sonucunda başarıyla tamamladık. Tırmanışımızda çok güzel manzaralarla karşılaştık. Polonyalı dağcı arkadaşlarımız buradaki manzaraya hayran kaldılar. Aynı zamanda tırmanışımızda farklı gruplarla karşılaştık. Süphan Dağı coğrafi güzellikleri nedeniyle dünyadaki farklı kültürlerden ve farklı ülkelerden yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Süphan Dağı’nın bölgemiz turizmine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Bu tırmanışta emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Polonyalı dağcı Katarzyna Kozikowska ise keyifli tırmanış gerçekleştirdiklerini dile getirip, “Polonya’dan daha önce iki grup ekibimizle birlikte buraya geldik. Benim buraya üçüncü gelişim. Buraya getirdiğimiz üçüncü grup ekibimizle birlikte Süphan Dağı’na tırmanış yaptık. Bizim için güzel ve keyifli bir tırmanış oldu. Burada gerçekleştirdiğimiz tırmanışın ardından Ağrı Dağı’na da tırmanış gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler